Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Kasík: Rádio Wave v analogu skončí

PRAHA Stanice Českého rozhlasu pro mladé přestane nejpozději na konci srpna vysílat v analogovém éteru. Po měsíce trvajícím nátlaku radních, kteří kontrolují Český rozhlas, i těch, kdo dohlížejí na vysílání obecně, se generální ředitel rozhlasu Václav Kasík rozhodl ponechat Rádio Wave už jen v digitálních sítích a na internetu, kde také vysílá.

Radní považují Rádio Wave za digitální stanici a jako taková podle nich nemá zákonně vysílat v analogu. „Jsou zde dva velmi důležité regulační a kontrolní orgány, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání a Rada Českého rozhlasu, názor těchto orgánů je jasný a já tím pádem nemám na vybranou. Zachovám se podle jejich názoru,“ řekl dnes LN ředitel Kasík. „V praxi to bude znamenat, že Rádio Wave odejde z analogu. Na konci srpna,“ doplnil.

Sám přitom v minulosti opakovaně tvrdil, že vysíláním Wave v analogu žádný zákon neporušil. Že je analogové vysílání Wave legální, potvrdila i rozhlasem zadaná analýza Ústavu státu a práva české Akademie věd. Ta doporučila rozhlasové radě, že by „měla vycházet z toho, že uvedené zákony stávající situací ve vysílání porušeny nejsou“.

Generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík.„Síla těchto orgánů je tak velká, že skutečně na vybranou nemám,“ konstatuje však teď s odvolání na „malou“ i „velkou“ mediální radu šéf veřejnoprávního rozhlasu. Nechat Wave v analogu a jít tak do střetu s radními, čímž by zároveň riskoval i své odvolání, nepovažuje Václav Kasík za přínosné: „To by asi bylo pouze oddálení vypnutí Wave, protože můj nástupce by nepochybně ve svém kandidátském projevu neopomněl říci, že Wave musí vypnout.“

Jeho rozhodnutí přichází poté, co na nedávném zasedání udělili rozhlasoví radní Kasíkovi výtku za to, že je Wave stále v analogu k naladění.

Argumentují předloňským verdiktem soudu, který sice zrušil milionovou pokutu, jež radní pro vysílání rozhlasu za Wave v analogu udělili, ale v podstatě jim prý dal za pravdu: že zákon porušen byl, ale že za to rozhlas nemůže trestat vysílací rada. Ta proto „zaúkolovala“ radu rozhlasu.

Kasík spatřuje příčinu sporu v nejednoznačnosti zákona o Českém rozhlasu, a má proto nachystanou mininovelu této normy. Spojovat ji ale s nedávno představenou novelou řešící digitalizaci rozhlasu, jejíž návrh u poslanců prosadili provozovatelé komerčních rádií, nechce.

Analogový kmitočet na Cukráku Český rozhlas využije pro vysílání své jiné stanice. „Zřejmě by to byla celoplošná ČRo2-Praha, která má v metropoli horší pokrytí,“ uvedl Václav Kasík.

Rádio Wave podle něj nezmění svůj rozpočet ani velikost týmu. Podle programového ředitele rozhlasu Richarda Medka základní koncepce zůstává, případné úpravy by se rozmýšely až na podzim při přípravě rozpočtu na příští rok. Program, jak řekl Kasík, tak dozná jen dílčích úprav, vzhledem k tomu, že stanice ze regionální, pražské de facto změní na celoplošnou.

Na konec léta se proto také podle slov mluvčího rozhlasu Reného Zavorala chystá marketingová kampaň, která má lákat právě na digitální a internetovou distribuci Wave.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....