Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Katalánská televize poprvé nevysílala projev španělského krále

Španělský král Juan Carlos I. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělský král Juan Carlos I. | foto: Reuters

MADRID Katalánská veřejnoprávní televize poprvé za 30 let své existence nevysílala tradiční štědrovečerní projev španělského krále. Zaměstnanci televizní stanice během královy řeči vstoupili do krátké stávky, a v televizi tak místo toho běžel jiný pořad.

Jako důvody stávky se uvádí nesouhlas s výdajovými škrty a dalšími opatřeními. Incident podle agentury Reuters poukazuje na to, že nadšení pro separatistické myšlenky v tomto bohatém regionu na severovýchodě Španělska roste.

Pře s vládou

Katalánsko se pře s centrální vládou v Madridu kvůli škrtům ve výdajích na veřejné služby. Katalánci, kteří mají silné historické a kulturní kořeny a vlastní jazyk, chtějí více zasahovat do výběru daní a veřejných výdajů, protože se domnívají, že v rámci Španělska více odvádějí, než mají ze společného státu prospěch.

Španělský král Juan Carlos se ve svém projevu k otázce nezávislosti Katalánska nevyjádřil. Apeloval ale Španěly, aby projevili solidaritu s miliony svých spoluobčanů, kteří během recese přišli o práci, a sjednotili se v době, kdy se čtvrtá největší ekonomika eurozóny snaží vymanit z několikaleté hospodářské krize.

Nezaměstnanost ve Španělsku

"Společně jsme vyřešili ještě složitější problémy než ty, kterým čelíme dnes, a vždy jsme usilovali o stejný společný cíl," prohlásil podle agentury Reuters pětasedmdesátiletý monarcha. Španělská míra nezaměstnanosti patří s 26 procenty k nejvyšším v Evropské unii. Mezi Španěly mladšími 25 let je míra nezaměstnanost dvojnásobná.

Katalánsko

Katalánsko představuje 20 procent ekonomiky a jen 15 procent voličstva. Katalánský premiér Artur Mas chce příští rok 9. listopadu uspořádat referendum o nezávislosti na Španělsku. Podle španělského premiéra Mariana Rajoye by však takové referendum odporovalo ústavě. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že asi polovina obyvatel Katalánska by hlasovala pro nezávislost. Oblast je domovem 7,6 milionu lidí.

Králův projev na Štědrý den neběžel ani ve veřejnoprávní televizi v Baskicku. V této autonomní oblasti Španělska vládne Baskická národní strana, která se tradičně staví kriticky ke španělské královské rodině. Baskická televize EiTB v posledních 30 letech králův projev vysílala jen výjimečně, napsal Reuters.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...