Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Kate a William ovládli internet i sociální sítě

Kate a William přicházejí do Westminsterského opatství. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kate a William přicházejí do Westminsterského opatství. | foto: APČTK

LONDÝN Britská královská svatba ovládla internet i sociální sítě. Vůbec poprvé v dějinách měli možnost sledovat královskou svatbu miliony uživatelů internetu, Facebook a Twitter se zaplnily komentáři a dojmy stoupenců i odpůrců britské monarchie. Některé internetové služby náporu zájemců nestačily, vcelku ale komunikace mimořádný svatební ruch bez problémů zvládly.

Královská rodina nabídla příznivcům samostatný videokanál na serveru YouTube. Živé obrázky do internetu rovněž přenášela společnost Livestream, která v klíčových okamžicích obřadu zaznamenala prý až 330 milionů návštěvníků. Celou slávu od začátku do konce sledovaly prostřednictvím jejích serverů nejméně dva miliony lidí.

Čtěte také

Svou úvodní stránku přizpůsobil sváteční náladě britských klientů i vyhledavač Google, který nabídl obrázek svatebních oslav v historickém centru Londýna, jenž byl zároveň proklikem na svatební zpravodajství. Samotné vyhledávání uživatelů se dnes točilo hlavně kolem svatebních šatů nevěsty.

Společnost Akamai, která zajišťuje internetové spojení pro velké světové weby, zprostředkovala během svatebního ceremoniálu na tři miliony přístupů, což daleko přesáhlo její dosavadní rekord. Byl jím videopřenos minulého finále mistrovství světa ve fotbale, kdy firma zaznamenala 1,6 milionu zájemců.

Živě obřad vysílala i britská BBC, která ale pro velký zájem svých klientů zaznamenávala výpadky.

Britská královská rodina, jakkoli je tradiční institucí, nemá k internetu a novým médiím daleko. Královna Alžběta II. byla už v roce 1976 prvním monarchou, který rozeslal e-mail. Pětaosmdesátiletá panovnice má podle mluvčího Buckinghamského paláce chytrý telefon i populární přehrávač iPod.

Své poddané se dvůr rozhodl během svatebních příprav oslovit i přes virtuální svatební návštěvní knihu na serveru YouTube. Kdokoli z návštěvníků tam mohl umístit své multimediální přání.

Svými dojmy a fotografiemi ze svátečního Londýna zavalily tisíce lidí také sociální síť Facebook. I deset výrazů, které se na síti Twitter dnes objevovaly nejčastěji, se tím či oním způsobem vztahuje ke sňatku prince Williama a Kate Middletonové.

Podívejte se

Na Twitteru, kde se nejčastěji komunikuje v angličtině, bylo nejpoužívanějším výrazem sousloví "RoyalWedding" (královská svatba) a jeho zkratka "rw11" opatřená letopočtem. Na dalším místě je "proudtobebritish", tedy jsem hrdý(á) na to, že jsem Brit(ka), dále jméno nevěstiny sestry a svědkyně Pippy, název královského sídla Buckinghamský palác, jméno návrhářky svatebních šatů Sarah Burtonové a jméno místa svatby Westminsterské opatství.

Prominentními byla dnes na Twitteru samozřejmě i slova "they kissed" (políbili se).

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...