Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
30. dubna 2011 10:30 Lidovky.cz > Byznys > Média

Kate a William ovládli internet i sociální sítě

Kate a William přicházejí do Westminsterského opatství. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kate a William přicházejí do Westminsterského opatství. | foto: APČTK

LONDÝN Britská královská svatba ovládla internet i sociální sítě. Vůbec poprvé v dějinách měli možnost sledovat královskou svatbu miliony uživatelů internetu, Facebook a Twitter se zaplnily komentáři a dojmy stoupenců i odpůrců britské monarchie. Některé internetové služby náporu zájemců nestačily, vcelku ale komunikace mimořádný svatební ruch bez problémů zvládly.

Královská rodina nabídla příznivcům samostatný videokanál na serveru YouTube. Živé obrázky do internetu rovněž přenášela společnost Livestream, která v klíčových okamžicích obřadu zaznamenala prý až 330 milionů návštěvníků. Celou slávu od začátku do konce sledovaly prostřednictvím jejích serverů nejméně dva miliony lidí.

Čtěte také

Svou úvodní stránku přizpůsobil sváteční náladě britských klientů i vyhledavač Google, který nabídl obrázek svatebních oslav v historickém centru Londýna, jenž byl zároveň proklikem na svatební zpravodajství. Samotné vyhledávání uživatelů se dnes točilo hlavně kolem svatebních šatů nevěsty.

Společnost Akamai, která zajišťuje internetové spojení pro velké světové weby, zprostředkovala během svatebního ceremoniálu na tři miliony přístupů, což daleko přesáhlo její dosavadní rekord. Byl jím videopřenos minulého finále mistrovství světa ve fotbale, kdy firma zaznamenala 1,6 milionu zájemců.

Živě obřad vysílala i britská BBC, která ale pro velký zájem svých klientů zaznamenávala výpadky.

Britská královská rodina, jakkoli je tradiční institucí, nemá k internetu a novým médiím daleko. Královna Alžběta II. byla už v roce 1976 prvním monarchou, který rozeslal e-mail. Pětaosmdesátiletá panovnice má podle mluvčího Buckinghamského paláce chytrý telefon i populární přehrávač iPod.

Své poddané se dvůr rozhodl během svatebních příprav oslovit i přes virtuální svatební návštěvní knihu na serveru YouTube. Kdokoli z návštěvníků tam mohl umístit své multimediální přání.

Svými dojmy a fotografiemi ze svátečního Londýna zavalily tisíce lidí také sociální síť Facebook. I deset výrazů, které se na síti Twitter dnes objevovaly nejčastěji, se tím či oním způsobem vztahuje ke sňatku prince Williama a Kate Middletonové.

Podívejte se

Na Twitteru, kde se nejčastěji komunikuje v angličtině, bylo nejpoužívanějším výrazem sousloví "RoyalWedding" (královská svatba) a jeho zkratka "rw11" opatřená letopočtem. Na dalším místě je "proudtobebritish", tedy jsem hrdý(á) na to, že jsem Brit(ka), dále jméno nevěstiny sestry a svědkyně Pippy, název královského sídla Buckinghamský palác, jméno návrhářky svatebních šatů Sarah Burtonové a jméno místa svatby Westminsterské opatství.

Prominentními byla dnes na Twitteru samozřejmě i slova "they kissed" (políbili se).

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.