15. prosince 2015 7:50 Lidovky.cz > Byznys > Média

Polský kněz chtěl vymítat ďábla z deníku Gazeta Wyborcza. Píše lži, tvrdí

Poláci demonstrují na podporu vládní strany. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poláci demonstrují na podporu vládní strany. | foto: ČTK

VARŠAVA Katolický kněz se v Polsku v doprovodu asi padesátky svých věrných z vládní strany Právo a spravedlnost, která vyhrála nedávné parlamentní volby, pokusil o vymítání ďábla z liberálního a velmi čteného deníku Gazeta Wyborcza.

Podle agentury AFP pronesl kněz příslušnou modlitbu před sídlem listu, kde mu dělali společnost další věřící nesoucí ikonu Panny Marie a transparent s nápisem „Křížová výprava za vlast“.

Akci organizátoři zdůvodnili údajnými lžemi, které prý i další polská média píší o vládě strany Právo a spravedlnost (PiS). Na průvod se z kanceláří novin snesla sprška listů, na nichž byly humorné obrázky s hesly bránícími nezávislost tisku.

Rozsáhlé personální změny

Polská média jsou k působení PiS velmi kritická obzvlášť kvůli snaze nové vládní garnitury provést co nejvíce personálních změn v citlivých státních institucích. PiS a prezident Andrzej Duda se například pokoušejí dosadit do ústavního soudu nové členy s názory blízkými vůdci strany Jaroslawu Kaczyńskému. Proti tomu vystoupila jak opozice, tak ústavní soud.

Nad budovou Gazety Wyborczy, kterou založil bývalý antikomunistický disident Adam Michnik, již nějakou dobu vlaje vlajka s nápisem „Ústava bez cenzury“.

ČTK