Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Kauza Facebooku pořád neutichla, přístup k osobním datům měla ruská společnost napojená na Kreml

Mark Zuckerberg v doprovodu policie a ochranky v Senátu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mark Zuckerberg v doprovodu policie a ochranky v Senátu. | foto: Reuters

LONDÝN Problémy Facebooku ohledně úniku soukromých informací neutichají. Po předstoupení Marka Zuckerberga před americký kongres poslal Facebook státní komisi dokument, ve kterém jsou firmy, jež měly přístup k osobním údajům uživatelů. V seznamu více než 50 subjektů je i ruská technologická firma napojená na Kreml.

Společnost Facebook připustila, že poskytla několika desítkám subjektům zvláštní přístup k údajům svých uživatelů i poté, co v roce 2015 omezila poskytování informací uživatelů třetím stranám. Udělení výjimek vývojářům aplikací a výrobcům softwaru a hardwaru popisuje dokument dlouhý více než 700 stránek, který byl na konci června předán Kongresu.

V seznamu společností, které měly jednorázový šestiměsíční přístup, se objevilo 61 firem. Najdeme zde společnosti jako jsou Panasonic, Nike, UPS, Audi či seznamku Hinge. Šestiměsíční přístup měl firmám pomoct, aby získaly čas reagovat na změny politiky Facebooku v oblasti uživatelských dat.

Přístup k osobním údajům měla firma napojená na Kreml

Mezi firmy, které měly přístup k osobním datům uživatelů i po roce 2015, patří i ruská internetová společnost Mail.ru. Její zakladatel Alisher Usmanov je zapsaný do seznamu ruských miliardářů s úzkými vztahy na Kreml, který zveřejnilo americké ministerstvo financí.

Facebook sdělil CNN, že skupina Mail.ru vyvinula stovky facebookových aplikací, některé z nich údajně byly pouze testovací verze a nebyly veřejné. Pouze dvě aplikace dostaly rozšířený přístup trvající dva týdny, který by umožnil shromáždit údaje o přátelích jednotlivých uživatelů, uvedl Facebook.

Senátor Mark Warner, nejvyšší demokrat ve zpravodajské komisi Senátu, řekl pro CNN, že si vztah Facebooku s Mail.ru zaslouží větší pozornost a další zkoumání. „Za posledních 6 měsíců jsme zjistili, že má společnost Facebook málo kontrolních systémů pro kontrolu shromažďování a využívání uživatelských dat třetími stranami. Nyní se dozvídáme, že největší technologická společnost v Rusku, jejíž vedoucí pracovníci mají úzké vazby na Vladimíra Putina, mohla díky stovkám aplikací sbírat uživatelská data,“ řekl Warner.

Apple, Amazon a Tobii budou s Facebookem spolupracovat dál

Ze zprávy Facebooku pro příslušnou státní komisi také vyplývá, že sociální síť sdílela data uživatelů s 52 společnostmi po celém světě. Šlo například o čínské firmy Alibaba, Huawei, Lenovo či Oppo. Facebook ukončil spolupráci s 38 společnostmi, dalším 7 firmám doběhne smlouva v průběhu července až října tohoto roku. Tři partnerství ale budou pokračovat, konkrétně se jedná o firmy Apple, Amazon a Tobii. Kromě toho běží také spolupráce s Alibabou, Mozillou a Operou v podobě notifikací v prohlížečích, ty ale nezpřístupňují data od přátel daného uživatele.

Tyto bližší informace vyplývají ze souboru odpovědí na otázky amerického kongresu, na které Zuckerberg neodpověděl přímo během slyšení.

Pokuta, na kterou si sociální síť vydělá za sedm minut

Britský Úřad komisaře pro informace v úterý oznámil, že hodlá udělit Facebooku maximální možnou pokutu za porušení ochrany dat. Pokuta činí 500 000 liber (více než 19 milionů korun). Komisařka Elizabeth Denham v prohlášení uvedla: „Nové technologie, které využívají datoví analytici k zacílení lidí, dávají volebním štábům možnost spojit se s jednotlivými voliči. Nemůže to ale být na úkor transparentnosti, spravedlnosti a práva.“ Na tyto závěry úřadu může Facebook ještě reagovat, rozhodnutí tak zatím není konečné.

Na pokutu si Facebook podle AP vydělá přibližně za sedm minut, vyplývá to z výdělků za poslední čtvrtletí. Pro Facebook to tak nebude žádná velká rána.

Přístup Facebooku k ochraně soukromí se letos dostal do centra pozornosti po zprávě, že analytická společnost Cambridge Analytica neoprávněně získala informace o desítkách milionů uživatelů jeho sítě a využila je mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa. Politická poradenská společnost Cambridge Analytica ukončila svoji činnost letos v květnu. 

Problém s únikem citlivých dat měl také za následek dočasný pokles akcií Facebooku a šéf sociální sítě musel předstoupit před americký kongres a britský parlament, kde vysvětloval důvody pochybení. Facebook čelí ještě dalším vyšetřování v USA i v Evropě.

Patrik Kozlík

Autor

Patrik Kozlíkpatrik.kozlik@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

J. Kotala Dobytek americký. 22:48 11.7.2018

Rozhovor s MUDr. Jiřím Slívou, Ph.D. o podávání léků na bolest dětem
Rozhovor s MUDr. Jiřím Slívou, Ph.D. o podávání léků na bolest dětem

Kdy je zvýšená teplota u dětí v pořádku a kdy je potřeba vyhledat lékaře? Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor? Na vaše otázky...