Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Kauza Facebooku pořád neutichla, přístup k osobním datům měla ruská společnost napojená na Kreml

Mark Zuckerberg v doprovodu policie a ochranky v Senátu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mark Zuckerberg v doprovodu policie a ochranky v Senátu. | foto: Reuters

LONDÝN Problémy Facebooku ohledně úniku soukromých informací neutichají. Po předstoupení Marka Zuckerberga před americký kongres poslal Facebook státní komisi dokument, ve kterém jsou firmy, jež měly přístup k osobním údajům uživatelů. V seznamu více než 50 subjektů je i ruská technologická firma napojená na Kreml.

Společnost Facebook připustila, že poskytla několika desítkám subjektům zvláštní přístup k údajům svých uživatelů i poté, co v roce 2015 omezila poskytování informací uživatelů třetím stranám. Udělení výjimek vývojářům aplikací a výrobcům softwaru a hardwaru popisuje dokument dlouhý více než 700 stránek, který byl na konci června předán Kongresu.

V seznamu společností, které měly jednorázový šestiměsíční přístup, se objevilo 61 firem. Najdeme zde společnosti jako jsou Panasonic, Nike, UPS, Audi či seznamku Hinge. Šestiměsíční přístup měl firmám pomoct, aby získaly čas reagovat na změny politiky Facebooku v oblasti uživatelských dat.

Přístup k osobním údajům měla firma napojená na Kreml

Mezi firmy, které měly přístup k osobním datům uživatelů i po roce 2015, patří i ruská internetová společnost Mail.ru. Její zakladatel Alisher Usmanov je zapsaný do seznamu ruských miliardářů s úzkými vztahy na Kreml, který zveřejnilo americké ministerstvo financí.

Facebook sdělil CNN, že skupina Mail.ru vyvinula stovky facebookových aplikací, některé z nich údajně byly pouze testovací verze a nebyly veřejné. Pouze dvě aplikace dostaly rozšířený přístup trvající dva týdny, který by umožnil shromáždit údaje o přátelích jednotlivých uživatelů, uvedl Facebook.

Senátor Mark Warner, nejvyšší demokrat ve zpravodajské komisi Senátu, řekl pro CNN, že si vztah Facebooku s Mail.ru zaslouží větší pozornost a další zkoumání. „Za posledních 6 měsíců jsme zjistili, že má společnost Facebook málo kontrolních systémů pro kontrolu shromažďování a využívání uživatelských dat třetími stranami. Nyní se dozvídáme, že největší technologická společnost v Rusku, jejíž vedoucí pracovníci mají úzké vazby na Vladimíra Putina, mohla díky stovkám aplikací sbírat uživatelská data,“ řekl Warner.

Apple, Amazon a Tobii budou s Facebookem spolupracovat dál

Ze zprávy Facebooku pro příslušnou státní komisi také vyplývá, že sociální síť sdílela data uživatelů s 52 společnostmi po celém světě. Šlo například o čínské firmy Alibaba, Huawei, Lenovo či Oppo. Facebook ukončil spolupráci s 38 společnostmi, dalším 7 firmám doběhne smlouva v průběhu července až října tohoto roku. Tři partnerství ale budou pokračovat, konkrétně se jedná o firmy Apple, Amazon a Tobii. Kromě toho běží také spolupráce s Alibabou, Mozillou a Operou v podobě notifikací v prohlížečích, ty ale nezpřístupňují data od přátel daného uživatele.

Tyto bližší informace vyplývají ze souboru odpovědí na otázky amerického kongresu, na které Zuckerberg neodpověděl přímo během slyšení.

Pokuta, na kterou si sociální síť vydělá za sedm minut

Britský Úřad komisaře pro informace v úterý oznámil, že hodlá udělit Facebooku maximální možnou pokutu za porušení ochrany dat. Pokuta činí 500 000 liber (více než 19 milionů korun). Komisařka Elizabeth Denham v prohlášení uvedla: „Nové technologie, které využívají datoví analytici k zacílení lidí, dávají volebním štábům možnost spojit se s jednotlivými voliči. Nemůže to ale být na úkor transparentnosti, spravedlnosti a práva.“ Na tyto závěry úřadu může Facebook ještě reagovat, rozhodnutí tak zatím není konečné.

Na pokutu si Facebook podle AP vydělá přibližně za sedm minut, vyplývá to z výdělků za poslední čtvrtletí. Pro Facebook to tak nebude žádná velká rána.

Přístup Facebooku k ochraně soukromí se letos dostal do centra pozornosti po zprávě, že analytická společnost Cambridge Analytica neoprávněně získala informace o desítkách milionů uživatelů jeho sítě a využila je mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa. Politická poradenská společnost Cambridge Analytica ukončila svoji činnost letos v květnu. 

Problém s únikem citlivých dat měl také za následek dočasný pokles akcií Facebooku a šéf sociální sítě musel předstoupit před americký kongres a britský parlament, kde vysvětloval důvody pochybení. Facebook čelí ještě dalším vyšetřování v USA i v Evropě.

Patrik Kozlík

Autor

Patrik Kozlíkpatrik.kozlik@lidovky.czČlánky

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

J. Kotala Dobytek americký. 22:48 11.7.2018

SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker
SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker

Kdo by neměl rád puding? Chutná skvěle samostatně, se šlehačkou a čerstvým ovocem, ale i jako náplň do dortů. Navíc je přirozeně bezlepkový. Nyní...