29. března 2012 22:01 Lidovky.cz > Byznys > Média

Kazachstán chce vymazat z internetu 'hymnu' z Borata

Svérázný Kazach Borat.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svérázný Kazach Borat. |

ASTANA Úřady středoasijského Kazachstánu chtějí z internetu vymazat všechny falešné kazašské hymny. Podle místního serveru BNews.kz tak chtějí zabránit skandálním blamážím, podobným nedávnému incidentu na mezinárodní střelecké soutěži v Kuvajtu.

Vítěznou kazašskou střelkyni tam oslavili "hymnou", která ve skutečnosti pochází z ostře parodického filmu Borat, jehož autorem je britský komik Sacha Baron Cohen.

Jeho snímek z roku 2006 vyobrazil Kazachstán jako zaostalou, nedemokratickou zemi plnou středověkých přežitků a zvráceností. Součástí filmu je i fiktivní kazašská hymna, která mimo jiné opěvuje kazašské prostitutky. Záměna v Kuvajtu vyvolala v Kazachstánu krajní rozhořčení a řešila se podle médií až na nejvyšších místech.

ČTĚTE VÍCE:

Kazachstán zuří. Sportovcům zahráli omylem hymnu z Borata


Šéf kazašské agentury pro sport a tělovýchovu Ilsijar Kaganatov se rozhodl dosáhnout toho, aby internetové vyhledavače na dotaz "kazašská hymna" zobrazily jen píseň Můj Kazachstán, která se stala hymnou státu v roce 2006 a na jejímž textu se autorsky podílel sám prezident Nursultan Nazarbajev.

"Žádná jiná hymna v internetu být nesmí," řekl novinářům Kaganatov. O nápravu se podle něj postarají "příslušné kazašské orgány".

Organizátoři kuvajtské střelecké soutěže se později přiznali, že údajnou hymnu Kazachstánu získali z internetu. Kuvajt se za nehodu oficiálně omluvil, kazašské úřady nyní pracují na nových, přísnějších regulích pro používání státní hymny.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Kazachstán má z minulosti řadu zkušeností se zásahy do internetu. Autoritářský stát ovládaný přísnou rukou prezidenta několikrát zablokoval přístup na server YouTube, loni v srpnu byl dlouho nepřístupný oblíbený blogovací server LiveJournal.

Jak bude Kazachstán Cohenovu "hymnu" ze světového internetu odstraňovat, Kaganatov ovšem nevysvětlil.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz