Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Média

Miliardář Kellner dokončil koupi skupiny CME, kam patří i TV Nova. Pražská burza ztratila zajímavý titul

Logo TV Nova a Petr Kellner. foto: Lidovky.cz

Praha - Skupina PPF prostřednictvím dceřiných firem dokončila akvizici společnosti Central European Media Enterprises (CME). PPF nyní plně majetkově kontroluje aktivity CME v České republice, na Slovensku, v Rumunsku, Slovinsku a Bulharsku. PPF to v úterý uvedla v tiskové zprávě. V Česku tak PPF ovládla televizní skupinu Nova, ve které už držela podíl do roku 2004, kdy jej prodala právě CME.
  14:28aktualizováno  15:17

Akcie CME byly staženy z burzy NASDAQ Global Select Market a z Burzy cenných papírů Praha a po dokončení akvizice přestanou existovat. Akcionáři, kteří bezprostředně před účinností akvizice vlastnili akcie CME kategorie A, obdrží 4,58 dolaru (zhruba 105 korun) za jednu akcii.

Kellnerovi se otevírá cesta k Nově. Evropská komise umožní jeho PPF převzít mediální společnost CME

Na pražské burze se s akciemi CME přestalo obchodovat v pátek 9. října. Investorům, kteří do této doby akcie neprodali, tak akcie CME zmizí z účtu k dnešku a dostanou za ně finanční plnění, řekl analytik firmy Starteepo Dušan Jilčík. Držitelé akcií nemusí nic dělat. Částku PPF vyplatí v dolarech. V době oznámení dohody před rokem i v době schválení na valné hromadě byl kurz prakticky stejný jako nyní, tedy kolem 23 korun, dodal.

Cena 105 korun za akcii je s ohledem na aktuální situaci na trzích poměrně slušná, míní makléř Wood and Company Radim Krejčí. Drobní akcionáři by tak měli být spokojení. Ztráta CME je pro český kapitálový trh podle něj samozřejmě škoda. Vyřazením přichází pražská burza o zajímavý titul s poměrně vysokou tržní kapitalizací na úrovni Monety. Co do objemů obchodů se držela emise CME v první desítce, ale mezi „blue chips“ nepatřila, podotkl. Termínem „modrý žeton“ se označují akcie největších a nejziskovějších společností, které se obchodují na burze.

Pozici generálního ředitele CME s okamžitou platností převezme Didier Stoessel (57), který bude odpovědný za český, slovenský, rumunský a slovinský trh. Ze svého dřívějšího působení ve společnostech Modern Times Group, HSBC Investment Bank a Merrill Lynch International má rozsáhlé manažerské a strategické zkušenosti v oblasti médií, technologií a mezinárodních financí. Generálním ředitelem CME v Bulharsku se stane Luboš Jetmar (57), který dosud působil v GES Group. V Bulharsku bude odpovědný za provoz, strategii a realizaci plánů dalšího rozvoje.

Každá krize je současně příležitost, vzkazuje Kellner od táboráku. Zmiňuje i kořeny PPF v Česku

Transakci předcházela regulatorní schválení Evropskou komisí, národními regulátory v některých zemích a akcionáři CME. „Uvědomujeme si odpovědnost, kterou na sebe převzetím CME bereme. Její pozice na trhu je velmi dobrá, a proto budeme dál pokračovat v budovaní sítě navzájem nezávislých televizních kanálů v jednotlivých zemích. Věříme také, že se nám podaří vytvořit nové obchodní příležitosti propojením mediálních a telekomunikačních služeb. CME má početné a věrné diváky, my jim budeme i nadále přinášet kvalitní a atraktivní obsah,“ uvedl většinový vlastník PPF Petr Kellner.

„Přebíráme výkonnou a kvalitně řízenou firmu s velkým renomé u diváků. Těším se na spolupráci se skvělými lidmi v našich televizních stanicích. Mojí prioritou bude urychlit digitální transformaci firmy, posílit tvorbu vlastního obsahu, přinášet divákům zábavu a samozřejmě zachovat stávající nezávislé a objektivní zpravodajství,“ dodal Stoessel.

CME patří mezi přední mediální a zábavní společnosti ve střední a východní Evropě. Provozuje 30 televizních kanálů, jak bezplatných, tak placených a pokrývá svým vysíláním na pěti trzích území se 45 miliony diváků. CME loni zvýšila provozní zisk o šest procent. V konstantních kurzech se zvýšil o 11 procent na 187,3 milionu dolarů. Firma také splatila dluh v objemu 150 milionů eur. V České republice CME zvýšila provozní zisk OIBDA o 7,4 procenta na 101,6 milionu dolarů.

Nákup TV Nova? Posílení vlastního vlivu a příležitost pro Kellnerův byznys, míní analytik

Skupina PPF investuje do řady odvětví, od finančních služeb přes telekomunikace, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství. PPF působí v Evropě, Asii a Severní Americe. Skupina vlastní aktiva téměř 49 miliard eur a zaměstnává celosvětově 135 000 lidí.

Profil CME

  • Společnost CME byla založena 28. července 1994. V ČR je známá jako majitel televizní skupiny Nova, vlastní ale stanice i v dalších zemích střední a východní Evropy. Jejím předchůdcem byla firma Central European Development Corporation (CEDC), kterou v roce 1991 v Německu založil dědic kosmetického impéria Ronald Lauder spolu s obchodníkem a někdejším velvyslancem USA v Maďarsku Markem Palmerem.
  • Součástí CME v České republice je společnost CET 21, která je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova 2, Nova Action, Nova Gold a Nova International.
  • CME kromě ČR působí v Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku a ve Slovinsku, v minulosti byla aktivní také na Ukrajině a v Chorvatsku.
  • Loni v březnu oznámila, že zahájila přezkum svých strategických možností, včetně případného prodeje celé firmy nebo její části. V říjnu 2019 pak investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera prostřednictvím dceřiných společností podepsala dohodu s CME o jejím plném převzetí. Akcionáři CME poté schválili nabídku na převzetí od PPF letos v únoru. Hodnota transakce činí asi 2,1 miliardy dolarů (více než 48 miliard Kč). Minulý týden transakci schválila Evropské komise, nyní byla dokončena.
  • U vzniku pozdějšího mediálního kolosu byla právě investice do české Novy. Firma měla do projektu, který v roce 1993 získal licenci na celoplošné vysílání, přinést hlavně zkušenosti ze světa. Do povědomí české veřejnosti se ale zapsala i sporem s někdejším šéfem Novy Vladimírem Železným, který nakonec vyústil v několik arbitráží.
  • Železný totiž postupně ovládl většinu firmy CET 21, držící vysílací licenci (byla oddělená od firmy ČNTS, jež provozovala vysílání a kterou ovládala CME), a začátkem roku 1999 se kvůli uvažovanému prodeji Novy dostal s CME do sporu. Díky oddělení licence od vlastního provozu televize tak mohl spustit v létě 1999 Novu podruhé, tentokrát ale již bez Američanů z CME. Zároveň tím ale Železný vyvolal řadu sporů, jež měly vážné důsledky také pro něj.
  • Majitelé CME zahájili arbitráže, v jejichž důsledku jim nejen musel český stát vyplatit 350 milionů dolarů (v dobovém kurzu 10,5 miliardy korun), ale Železný také přišel o televizi. Kvůli penězům, jež po něm CME požadovala za porušení smlouvy, se totiž ocitl v dluzích a televizi pak v roce 2002 ovládla finanční skupina PPF. V květnu 2003 Železný podruhé skončil v čele Novy a koncem stejného roku televizi za skoro 15 miliard korun opět ovládla CME.
  • V roce 2009 se o CME začal zajímat americký mediální koncern Time Warner, který se později stal jejím hlavním akcionářem. Firmu Time Warner později převzal americký telekomunikační gigant AT&T a přejmenoval na Warner Media. AT&T v CME vlastnil 64 procent akcií, po započítání prioritních akcií kontroloval až 75 procent společnosti.
  • Akcie CME byly v souvislosti s jejím převzetím PPF staženy z burzy NASDAQ Global Select Market a z Burzy cenných papírů Praha a po úplném dokončení akvizice přestanou existovat. Akcionáři, kteří bezprostředně před účinností akvizice vlastnili akcie CME kategorie A, obdrží 4,58 dolaru (zhruba 105 korun) za jednu akcii.
  • CME loni zvýšila provozní zisk o šest procent. V konstantních kurzech se zvýšil o 11 procent na 187,3 milionu dolarů. Firma také splatila dluh v objemu 150 milionů eur. V České republice CME zvýšila provozní zisk OIBDA o 7,4 procenta na 101,6 milionu dolarů.
Autor: