13. dubna 2011 11:26, aktualizováno  12:11 Lidovky.cz > Byznys > Média

'Klaus v Chile ukradl pero,' píše světový tisk

Klausovi se zalíbilo chilské protokolární pero | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klausovi se zalíbilo chilské protokolární pero | foto: youtube.com

LONDÝN Česká republika po nějaké době zaujala listy v mnoha zemích světa. Vděčí za to manévru prezidenta Václava Klause s perem v Chile.

Český prezident chycen, když sbalil pero chilského vůdce, nadepsal svůj článek deník The Times, zatímco The Guardian píše v titulku o tom, že "Václav Klaus byl chycen, když ukradl pero na cestě v Chile".
Článek o Václavu Klausovi, který vyšel na www.guardian.co.uk

Oba listy píší, že video zachycující Klause při tiskové konferenci s jeho chilským protějškem Sebastiánem Pinerou, se stalo na YouTube nečekanou senzací. Známý excentrický politik byl natočen, jak si kradmo strčí protokolární pero do kapsy svého saka, uvádějí The Times.

Václav Klaus v německém Bildu

Podrobně popisují "ne až tak utajený manévr", během něhož pero skončilo v levé kapse saka. Britský list zaujal zejména Klausův "spokojený úsměv", když zavírá prázdné pouzdro od pera. The Times citují Klausova mluvčího Radima Ochvata, který trval na tom, že pero byl dar. "Přesto video...přesvědčilo mnoho Čechů o kleptomanii jejich prezidenta," podotkl deník.


"Václav Klaus je kontroverzní postava nechvalně známá svou hašteřivostí. Varování před globálním oteplováním odsoudil jako ´falešný mýtus´, ekologismus označil v dnešním světě za ´největší hrozbu svobodě´ a byl obviněn z několika afér s ženami, kterým bylo něco přes 20. Známé je také, jak ho usadil prezident Barack Obama při evropské cestě v roce 2009, kdy americký politik údajně odvolal naplánovanou večeři a dal přednost romantickému večeru s manželkou Michelle," píší konzervativní The Times.

Václav Klaus v americké ABC


Britské listy nejsou jediné, kdo si události s perem všiml. Informovala o něm například americká televize ABC, belgický list Gazet van Antwerpen, francouzská agentury AFP i nejčtenější německý deník Bild.

Václav Klaus v belgickém listu

Belgický list v souvislosti s Klausem připomíná, že podobně se kdysi zachoval i francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Ten byl při návštěvě Rumunska protokolární psací potřebou tak zaujat, že pero skončilo také v jeho kapse. Jak ale píše Gazet van Atwerpen, Sarkozy tak učinil "mnohem jemněji", když se nejdřív zeptal, jestli si ho může vzít.

Lidovky.cz, ČTK