Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Klausovo chilské pero zdobí 'noční kameny'

Pero zdobené kamenem lápis lazuli (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pero zdobené kamenem lápis lazuli (ilustrační foto). | foto: Wikipedia

SANTIAGO Nahrávka českého prezidenta Václava Klause, kterou už na internetu viděly dva miliony diváků, se dostala i do latinoamerických médií a dozvěděl se tak o ní i chilský prezidentský palác. Zatímco celý svět se záběry baví či se nad nimi podivuje, mluvčí chilského prezidenta Sebastiána Piňery Klause brání.

"Pera jsou volně k dispozici, prezidentovi hosté si je mohou vzít," citoval americký list The Washington Post mluvčí prezidenta Constanzu Ceaovou.

Podle deníku bylo prý pero ozdobeno drobnými kameny modré barvy nazývanými "lapiz lazuli", které se těží právě v chilských Andách. (Jde o kámen často používaný ve špercích, kterému se přezdívá "noční kámen").

I nejmenovaný zdroj z blízkého okolí chilského prezidenta LN potvrdil, že nešlo o úplně obyčejné pero. Nedá se prý ale mluvit ani o tom, že by bylo příliš drahé. "Bylo to vzácnější pero, kterým se podepisují všechny významné mezinárodní dohody," uvedl zdroj.

Pět milionů zhlédnutí

Již přes pět milionů lidí vidělo do čtvrtečních 15:00 na několika odkazech na serveru YouTube video, na němž prezident Václav Klaus minulý týden při své návštěvě Chile schoval protokolární pero.

Populární minutová scénka zaujala i řadu světových agentur a periodik, nyní rovněž inspirovala brněnskou punk-jazzovou kapelu Poletíme? k natočení parodického klipu nazvaného Klaus ukradl propisku.

Propiska, nebo drahé pero?
Český prezident se brání, podle něj nešlo o pero, ale o obyčejnou propisku. "Když jsem si cestou do Brna psal poznámky, koukl jsem se na tužku, kterou mám, a byla to tužka Summit Lisabon 2010. To člověk běžně dělá, že si tužku nebo blok z akce bere," řekl novinářům.

K tématu

Ono chilské pero, které skončilo v jeho saku, zatím nikdo neviděl a nepíše s ním ani Klaus. Prý si ho strčil do kapsy saka a od té doby ho neviděl.

Lápis lazuli (noční kámen)

Je považován za kámen přátelství a harmonie ve vztazích. Ve šperkařství je velmi oblíbený modrý kámen. Nejkvalitnější lapis lazuli je tmavě modrý s drobnými zlatavými skvrnkami tvořenými pyritem. Kámen se těží v Afghánistánu, Rusku, Chile, Argentině, Kanadě a USA.

Paola Elbietová z tiskového oddělení chilského prezidentského paláce La Moneda však českou hlavu státu poopravila.

"Protokolární pero bylo uměleckým výrobkem z dílny chilských šperkařů," sdělila ve středu Právu

U stolu, kde prezident Klaus seděl, podepsal předtím právě tímto perem český ministr Karel Schwarzenberg česko-chilskou dohodu o cestovním ruchu.

"Byl to ale dárek. Velmi si vážíme návštěvy českého prezidenta v Chile. A jsme rádi, že se mu pero zalíbilo natolik, že si ho vzal," dodal zdroj. Václav Klaus prý určitě nebyl jediným prezidentem, který takto učinil.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...