Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Knihovnám ruší internet, piráti protestují

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Česká pirátská strana svolala na pondělí 8. srpna protest proti rozhodnutí ministerstva vnitra zrušit kvůli nedostatku financí projekt internetu v knihovnách, který ročně stojí téměř 100 milionů korun.

Záměr ministerstva nicméně musí ještě projednat vláda. Pokud by s ním souhlasila, dotklo by se to hospodaření asi 3500 knihoven. Podle organizátorů protestu si ale řada z nich nebude moci dovolit připojení k internetu na vlastní náklady.

Protest se bude konat od 18:00 před sídlem ministerstva vnitra v ulici Nad Štolou. "V současné době je internet naprostou samozřejmostí pro většinu lidí a institucí stejně jako například elektrický proud. Je nezbytným zdrojem informací a vnitro svým rozhodnutím přístup některých lidí k tomuto zdroji ohrožuje," řekl dobrovolný knihovník a jeden z organizátorů z pirátské strany Vítězslav Praks. Pořadatelé očekávají účast až 200 demonstrantů z řad knihovníků, členů pirátské strany i veřejnosti.

Problémem jsou smlouvy, ne samotné připojení
"Jde o zbytečnou eskalaci této otázky. Záleží na rozhodnutí vlády, zda najde na projekt finanční prostředky, nebo ho přidělí jinému ministerstvu. Ministerstvo vnitra však financováním projektu plní úkoly mimo svou věcnou příslušnost," reagoval na svolání protestu mluvčí resortu Jiří Korbel s tím, že úřad ale konání demonstrace respektuje.

Knihovny bez internetu

Internet ve veřejných knihovnách zdarma využívají každoročně asi dva miliony lidí. Pokud vláda zrušení financování internetu schválí, zůstane bez připojení k internetu celkem 3441 knihoven v menších obcích a městech, což je více než polovina veřejných knihoven. Z toho 483 knihoven působí v lokalitách, kde není dostupná vhodná infrastruktura. Tyto knihovny jsou připojeny satelitem. "Zrušení internetu zdarma by určitě odradilo hodně uživatelů, zejména členy sociálně slabších rodin. Denně k nám na internet chodí deset až 15 lidí," uvedla knihovnice Olga Třísková ze středočeské Městské knihovny Dolní Bousov.

"Ministerstvo vnitra postupovalo naprosto nehospodárně. Prodloužilo zastaralé a nevýhodné smlouvy na dodávky datových služeb pro úřady veřejné správy. Tím daňové poplatníky připravilo o násobně vyšší částku, než kolik opravdu stojí připojení knihoven," stojí v tiskovém prohlášení organizátorů. Jedním z požadavků demonstrantů jsou proto také revize smluv a následné snížení nákladů na připojení.

Křišťálová lupa 2011

Podle pirátské strany se na organizaci demonstrace podílí také sdružení Občanský monitoring a Sdružení knihovníků a informačních pracovníků (SKIP). Předseda SKIP Vít Richter ale o chystané akci nic nevěděl. "V současné době je podle mě předčasné protestovat. Ministerstva kultury a vnitra připravují návrh, jak v otázce financování projektu dále postupovat a který předloží vládě," řekl Richter. Kabinet tak buď projekt za nových podmínek posvětí, nebo ho zruší. "I v tomto případě ale stát přislíbil, že dá knihovnám jistý čas na to, aby se s nastalými změnami vyrovnaly," doplnil Richter.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...