Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

‚Komunitní model kontroly‘. Twitter ohlásil novou funkci, která zapojí uživatele do potírání dezinformací

Twitter (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Twitter (ilustrační foto) | foto: Reuters

SAN FRANCISCO Twitter spustil pilotní verzi nového nástroje, který by mohl v budoucnu výrazněji zapojit uživatele sociální sítě do regulace jejího obsahu a potírání dezinformací. Systém nazvaný Birdwatch (“Ptačí hlídka“) by jim umožnil nahlašovat příspěvky jako zavádějící a přidávat komentáře, které by pak mohly být k problematickým tweetům připojeny. Twitter, v jehož logu je symbol ptáčka, má za to, že řešení, které zapojí samotné uživatele sítě, může v boji proti nedůvěryhodným sdělením pomoci.

„Nemůžete důvěřovat všemu, na co na internetu narazíte,“ vzkazuje sociální síť v pondělním videu o své novince. „Proto představujeme Birdwatch,“ pokračuje Twitter.

Systém dává možnost označit vybraný tweet jako zavádějící. Uživatel je vyzván, aby uvedl, jakým způsobem je daný příspěvek manipulativní a zda by mohl způsobit „značnou újmu“. Následně může přidat komentář s kontextem a hodnotit komentáře jiných lidí. Když jistý komentář nasbírá dostatek hodnocení, stane se součástí původního příspěvku podobně jako je tomu nyní s výstražnými štítky od správců platformy.

Zatím Birdwatch běží na samostatném webu, přičemž pilotní verze nástroje je přístupná pouze uživatelům ze Spojených států. „Cílem je, aby byly nakonec poznámky viditelné přímo u tweetů, a to pro globální twitterové publikum, bude-li (kolem nich) panovat shoda napříč širokou a různorodou skupinou přispěvatelů,“ uvedl viceprezident Twitteru Keith Coleman.

‚Komunitní model kontroly‘

Nový prvek je stále ve vývoji a cílem autorů je podle Colemana vybudovat důvěru, že Birdwatch dokáže vytvářet užitečný a vhodný obsah. Tisková zpráva zmiňuje i některé potenciální problémy, jako například snahy o manipulaci chystaného systému. Twitter nicméně má za to, že „komunitní“ model kontroly obsahu může jeho platformě pomoci.

„Jsme přesvědčeni, že tento přístup vytváří potenciál na rychlou reakci, když se šíří zavádějící informace, a může poskytnout kontext, kterému lidé důvěřují... Víme, že to možná nepůjde hladce a že se mohou vyskytnout problémy, ale věříme, že stojí za to tenhle model vyzkoušet,“ napsal Coleman.

Twitter je podobně jako další velké digitální platformy pod tlakem, aby se v boji proti dezinformacím víc snažil. Televize NBC News uvádí, že jeho nový projekt kombinuje prvky moderace obsahu na sociální síti Reddit a také na portálu Wikipedia. Twitter údajně nástroj Birdwatch testuje už asi rok, dosavadní výsledky prý považuje za povzbudivé.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Hledáte chuťové zpestření pro své dítko? Otestujte novinku od Pribináčka
Hledáte chuťové zpestření pro své dítko? Otestujte novinku od Pribináčka

Třicet z vás otestuje Piškotíka, který kombinuje oblíbený Pribináčkův krém s nadýchaným piškotem a dotekem marmelády nebo čokolády. Neváhejte a...