15. května 2013 19:24 Lidovky.cz > Byznys > Média

Konference LN: Velkým bratrem této doby je mobil

Redaktor LN Tomáš Němeček (první vpravo) na konferenci Ochrana osobnosti v internetovém věku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Redaktor LN Tomáš Němeček (první vpravo) na konferenci Ochrana osobnosti v internetovém věku | foto: MAFRA: Jiří Salik Sláma

Ať si o mně shromažďují data, nemám co skrývat. To je argument těch, kteří se nezajímají, jaká data o nich kupí mobilní operátoři či provozovatelé účtů jako Facebook či Google.

Jenže i tento názor může být ošidný. Na konferenci Ochrana osobnosti v internetovém věku, kterou v Brně pořádaly LN ke 120. výročí svého vzniku, to zdůraznil student a publicista Jan Cibulka. Jako první dokázal od operátora T-mobile vymoci data, které o jeho mobilu (a tím i o něm) firma shromažďuje.

Podle toho, jak se jeho mobil spojoval se sítí či internetem, rekonstruoval pohyb Prahou. „I když nedělám nic špatného, některé údaje mohou být citlivé,“ zdůraznil. Operátoři mohou z údajů třeba prokázat, v blízkosti koho se asi pohyboval a kdy. Čtyři noci v blízkosti jednoho mobilu a další u jiného také naznačí leccos.

Podobné je to s vyhodnocením údajů z internetu o vyhledávání informací či navštívených stránkách. „Facebook uchovává, kam jste kliknul, s kým jste se a kdy přátelil, jak dlouho to trvalo,“ dodal expert na tuto sociální síť Matěj Myška.

Údaje mohou sloužit k mapování obchodních zvyklostí, zájmů a dalších údajů. „Facebook je normální komerční firma,“ podotkl s tím, že údaje umí využít.

I uznávaní právníci na konferenci přiznali: mnohdy je obtížné takové situace regulovat. Nejen proto, že firmy sídlí v cizině. „Vezměme třeba snímky ulic a domů na Google maps. Lidé si stěžují, že tam jejich dům nemá být. Je třeba vyvážit, zda věc slouží obecnému prospěchu,“ dodal soudce Nejvyššího správního soudu Zdeněk Kühn.

Podle Cibulky by každý měl vědět, co vše o něm kdo sbírá a jak tomu zabránit. To je ale ve světě internetu velice komplikované a prošlapat cestičku velmi obtížné.
Konference, pořádaná s Fakultou sociálních studií MU, měla i blok o sporech na ochranu osobnosti v ČR a na Slovensku za účasti slovenských novinářů či našich ústavních soudců. Zaujaly třeba postoje slovenských soudců, kteří sami od médií vysuzují vysoké odškodné. Stav doložil i diskutovaný film Zuzany Piussi Nemoc tretej moci o problémech tamní justice.
Přenos z konference viděly na serveru Lidovky.cz stovky lidí.

mišMiloš Šenkýř
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...