30. října 2016 15:04 Lidovky.cz > Byznys > Média

Korupční Superstar. ‚Tygři‘ se přiznávají k přijímání úplatků a Číňané hlasují o nejlepším

Paj En-pchej se zpovídá ze zločinů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paj En-pchej se zpovídá ze zločinů | foto: Youtube.com/CCTV

PEKING/PRAHA Čínská veřejnost si oblíbila pořad, ve kterém z korupce usvědčení úředníci litují svých činů. Ti se před kamerami omlouvají za svá pochybení vůči lidu i Komunistické straně Číny. Pořad je natolik populární, že Číňané na internetu hlasují o „nejlepším“ výstupu.

Největší čínský provozovatel televizního vysílání, státní CCTV, která vlastní síť padesáti různorodých televizních stanic, přišla s dalším inovativním formátem. Po vysílání takových pořadů jako například poslední slova vězňů odsouzených na smrt, nebo přiznání novinářů, disidentů a advokátů za lidská práva, se nově mohou diváci zabavit sledováním přiznání korupčníků.

Čínští úředníci, kteří se dopustili korupce, bývají přezdívaní „tygři“ nebo „mouchy“ a často na ně míří hněv veřejnosti, která je obviňuje ze zpomalení ekonomického rozvoje Číny. Tento pohled podporuje i státní propaganda, jejíž součástí je konec konců i CCTV.

V osmidílném pořadu Navždy na cestě (jung-jüan caj lü-šang), se nejrůznější úředníci od provinční až do státní úrovně přiznávají ke korupci. Tito korupčníci byli předtím „usvědčeni“ Ústřední komisí pro disciplínární kontrolu, kterou vede jeden ze členů Stálého výboru politbyra Wang Čchi-šan. Ten je pravou rukou v protikorupčním tažení současného čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Svěží a inovativní přiznání před kamerami

„Dokumentární cyklus“ na čínských obrazovkách vyvrcholil v úterý posledním dílem, ve kterém televize nabídla přiznání posledního, třicátého nedobrovolného účastníka.

Pořad se stal velkým diváckým hitem. Na sociálních sítích o něm diskutovaly miliony uživatelů a CCTV na svém internetovém účtu spustila anketu, ve které se diváků ptá, které přiznání bylo podle nich nejlepší. Diváci mohou hlasovat na sociální síti Weixin pro jednoho ze čtrnácti úředníků vybraných televizí dle „upřímnosti, informativnosti“ nebo „svěžesti“ pokání.

V „soutěži“ je favorizován Paj En-pchej, bývalý vysoký úředník z Jen-anu. Můžete sami posoudit nakolik svěže zní jeho pokání: „Nemyslel jsem na to, že stárnu a zlenivěl jsem v požadavcích na sebe. Byl jsem jako s posedlý a omráčený (...) Ideály i principy jsem opustil, byl jsem amorální a prolomil jsem hranici toho, kam až člověk může klesnout. Komunistická strana Číny mě tak dlouho živila a vychovávala, jak jsem to mohl udělat? Poškodil jsem stranickou organizaci tak, že to již nenapravím.“

kpKryštof Peňás

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?