Středa 23. září 2020svátek má Berta 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Soukromí nade vše. William a Kate si média drží od těla

Těhotná Kate opouští nemocnici v doprovodu Williama.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těhotná Kate opouští nemocnici v doprovodu Williama. | foto: Reuters

LONDÝN Světové sdělovací prostředky už celé dny táboří před londýnskou nemocnicí, kde se má narodit potomek prince Williama a jeho manželky Kate. Očekává se ale, že královský pár bude přísně kontrolovat přístup médií k novému následníkovi trůnu.

Jakmile bude malý princ či princezna krátce představen veřejnosti, zmizí do ústraní na celé týdny a možná i měsíce, uvedli experti. Královská rodina má za sebou dlouhou historií mediálního obtěžování, a především pak všechny okolnosti kolem smrti Williamovy matky princezny Diany. Vše to přispělo k tomu, že William nyní pečlivě kontroluje publicitu prostřednictvím propracovaných PR operací, napsala agentura AFP.

"Kontrola přístupu k dítěti a jejich rodině naprosto leží v rukou Williama a Kate," řekl Patrick Jephson, bývalý šéf Dianina štábu. "O toto dítě bude mimořádný mediální zájem, který potrvá po celý zbytek jeho života," dodal.

PSALI JSME:

"Pokud ale jde o samotný porod - po něm bude dítě krátce ukázáno veřejnosti, ale pak očekávám, že na celé týdny zmizí." Také Valentine Low, královský dopisovatel The Times, souhlasí, že dítě vstoupí do života s co možná nejmenší pozorností. "William a Kate se budou zoufale snažit udržet pro ně tolik soukromí, kolik budou moci," řekl Low.

William a Kate si chrání soukromí

Williamovy vztahy se sdělovacími prostředky jsou nyní mnohem lepší než v době, kdy v roce 1997 zemřela jeho matka, ale i tak si co nejvíc chrání vlastní soukromí. On i jeho mladší bratr Harry si vypěstovali hlubokou nechuť vůči tisku poté, co sledovali neustálé pronásledování Diany paparazzii. Její smrt otevřela cestu pro svým způsobem nový vztah mezi britskou královskou rodinou a médii, která souhlasila, že nechají oba prince na pokoji po dobu, kdy budou vyrůstat.

Dohoda pokračovala i v době Williamových studií na univerzitě, díky čemuž se mohl dvořit Kate, aniž byl vystaven zvědavým očím veřejnosti. A od té doby se královská rodina aktivně snaží mladý pár chránit, a zvláště pak Kate, která se zdá být pro světový tisk stejně neodolatelně přitažlivá, jako bývala Diana.

Porodní mánie zachvátila Velkou Británii.

Porodní mánie zachvátila Velkou Británii.

Buckinghamský palác rozeslal varovné dopisy šéfredaktorům a v loňském roce zahájil právní kroky po zveřejnění fotografií Kate "nahoře bez" v několika evropských časopisech. V britském tisku se snímky neobjevily, protože místní sdělovací prostředky mají zájem udržet si dobré vztahy s monarchií.

"Palác je velmi ochranitelský, pokud jde o soukromí (Williama a Kate) a hlavní média se v tuto chvíli snaží na to netlačit," dodal Low. Připustil ale, že i tady jsou "paparazziové a další lidé snažící se zoufale ulovit snímky, které mají cenu na mezinárodní scéně".

Podle nich si z daní placená královská rodina nemůže stěžovat, jak tvrdí například fotograf Ray Bellisario, který královskou rodinu sledoval v 60. a 70. letech minulého století. "Berme to realisticky - milují to. Kde by bez toho k čertu byli?" prohlásil.

Mobilní telefon? Hrozba

Rozkvět sociálních sítí navíc královské rodině značně komplikuje snahy kontrolovat vlastní image. Kdokoli s mobilním telefonem vybaveným kamerou nyní může být potenciální hrozbou, jak dokázaly amatérské záběry nahého prince Harryho pořízené v loňském roce na divokém večírku v Las Vegas.

Britský tisk se je po varování královské rodiny zdráhal zveřejnit, ale jednotný šik protrhl nejprodávanější bulvární deník The Sun, kde se objevily přímo na titulní straně. List na svou obranu uvedl, že tyto fotografie jsou všeobecně dostupné online, a dodal, že Harry se vzdal práva na soukromí, když na ten večírek šel. "Srovnejme to s princem Williamem a Kate, jejichž touhu po tichém soukromí během svatební cesty britský tisk respektoval," napsal The Sun v úvodníku.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms
POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms

Přeneste se do tropů s exotickou vůní květů Monoi, jasmínu a sladkého kokosu. Zapojte se do soutěže a možná právě vy vyhrajete balíček nové řady...