Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Kraus stupňuje kritiku ČT: Zakázali reprízovat i Uvolněte se... s Řápkovou

Jan Kraus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Kraus | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Jan Kraus, moderátor talk show Uvolněte se, prosím, opět využil svého jiného pořadu, která má na rádiu Frekvence 1, aby znovu kritizoval Českou televizi.

Uvedl, že ČT kromě dílu s Kateřinou Jacques vyřadila z cyklu letních repríz jeho show i díl s kontroverzní primátorkou Chomutova za ODS Ivanou Řápkovou, prý týden předtím. "Nelíbilo se jim, že to je 21. srpna," podotkl Kraus k plánovanému vysílacímu času reprízy.

ČT před pár dny vysvětlovala rušení několika z repríz, které navrhl Krausův tým, tak, že v televizi nechce znova dávat díly, které šly nedávno. Díl s Jacques a dnes už proslulou "biomasou" se vysílal v dubnu, primátorka Řápková byla u Krause v březnu. Díly, které šly v televizi mnohem dřív, byly teď prý sledovanější.

"Tomu nevěřím, ale jistě by to mohli prokázat čísly," prohlásil Jan Kraus na Frekvenci 1. "Týden předtím to zase vysvětlovali tím, že na YouTube to všichni stejně už viděli, tak co by na to koukali."

Slova Jana Krause z Frekvence 1 si poslechněte zde

Díl s Jacques vidělo jen na webu ČT přes 800 tisíc lidí, na YouTube další statisíce. Část s Řápkovou si na stránkách televize připomnělo víc než 260 tisíc lidí.

Kraus říká, že rušení několika repríz bylo z "rozhodnutí ředitelství programu" a že se o tom jeho dramaturgyně Simona Matásková dozvídala postupně, po dílech. Ta také nejdřív televizi navrhla, které díly by se měly opakovat.

Že to televize takto dovolila, považuje ředitelka programu ČT Kateřina Fričová za nešťastné. "Kdyby došlo k nasazení repríz tak jako u všech dalších pořadů - to je interním dramaturgem - k této mediální bublině by nikdy nedošlo," napsala LN v reakci na Krausova prohlášení v rádiu.

"Je poněkud absurdní reprízovat pořady z letošního roku, obzvláště ty, které měly vysokou internetovou návštěvnost," míní Kateřina Fričová. "Diváci více ocení reprízy starších pořadů, aby si je mohli osvěžit v paměti," je přesvědčena.

Předevčírem Kraus spekuloval, že za vyřazením reprízy Jacques mohly být politické zájmy. Dnes si v prohlášení, které poskytl serveru iDNES.cz stěžoval, že s ním televize nekomunikuje.

"Mluvit o politických tlacích je o to absurdnější, když se Kateřina Jacques stáhla z politiky," reaguje ředitelka Fričová. Že televize nemluví o reprízách zvlášť s každým moderátorem, je podle ní vzhledem k objemu provozu instituce normální.

Reakce ředitelky programu České televize Kateřiny Fričové na prohlášení Jana Krause

Je výsostné právo České televize vysílat reprízy dle svého uvážení. Chybou bylo, že návrhem nasazení repríz pořadu Uvolněte se, prosím, byla pověřena externí dramaturgyně Simona Matásková. Kdyby došlo k nasazení repríz tak jako u všech dalších pořadů - to je interním dramaturgem - k této mediální bublině by nikdy nedošlo. Interní dramaturg je zvyklý, že jeho návrh je podroben diskusi na programové poradě, kde se buď jeho návrh přijme, nebo je požádán, aby nabídl jinou variantu. Programové porady se účastní šéfdramaturgové, vedoucí výzkumu a další pracovníci České televize.

Na programové radě České televize bylo konstatováno, že sledovanost repríz pořadu není taková, jak by se dalo čekat. Vzhledem k časovým termínům (korektura vysílacích plánů je s ohledem na uzávěrky časopisů v čtyřtýdenním předstihu) se bohužel nemohlo udělat změn víc. I po poradě s Oddělením výzkumu programu a auditoria jsme zjistili, že je poněkud absurdní reprízovat pořady z letošního roku, obzvláště ty, které měly vysokou internetovou návštěvnost. Jsme přesvědčeni, že diváci více ocení reprízy starších pořadů, aby si je mohli osvěžit v paměti. A to je ta souvislost se sledovaností, nad kterou se pozastavuje Jan Kraus.

Celá tato mediální bublina na mě dělá dojem, že i pan Kraus podlehl okurkové sezoně, a za každou cenu si musí vymyslet kauzu. Mluvit o politických tlacích je o to absurdnější, když se Kateřina Jacques stáhla z politiky.

Rozhodnutí o změně repríz na návrh programové porady učinila ředitelka programu Kateřina Fričová, která za něj bere i zodpovědnost. Generální ředitel Jiří Janeček o změně repríz nebyl informován, stejně jako o mnoha dalších změnách, které jsou běžnou pracovní náplní programových pracovníků. Generální ředitel je informován pouze o významných skutečnostech, jako je například zrušení pořadu, nasazení nového cyklu apod.

O nasazení repríz Česká televize moderátory neinformuje, při kvantitě našich pořadů by to ani nebylo možné.

Nejsem typ, který se nechá zastrašovat vyhrožováním, ani od pana Krause, ani od nikoho jiného. Strefovat se do České televize je jistě velmi zábavné, o to zábavnější, když jsou tvrzení opřena o neznalost fungování systému týdenních plánů.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Staňte se naší testerkou! Vyzkoušejte sadu mycích gelů JOHNSON’S®
Staňte se naší testerkou! Vyzkoušejte sadu mycích gelů JOHNSON’S®

Oživte svým ratolestem koupel se sadou mycích gelů, které jsou určeny pro všechny děti od 18 měsíců. Oba mycí gely Johnson's® jsou jemné a...