Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 26 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Kraus válčí s radou ČT. Její členové jsou podle něj pitomci

Jan Kraus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Kraus | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Válka Jana Krause s radou ČT pokračuje. Moderátor označil radní za "pitomce". Podle nich zas Krause nikdo v České televizi nedrží.

Jan Kraus se pustil do radních z České televize. Označil je za "pitomce" a politické "odkládačky". Jednoho z nich, Josefa Pavlatu, by si rád pozval "na kobereček" do příštího dílu pořadu Uvolněte se, prosím.

Krause rozzlobilo, že si Pavlata v pondělních LN stěžoval na poslední díl jeho talkshow. VÍCE ČTĚTE ZDE. Do té moderátor pozval zpěvačku Helenu

Jak může rada ČT "trestat" televizi

Rada České televize je kontrolní orgán, který v zastoupení diváků, již na televizi platí, dohlíží na to, co ČT vysílá a co celkově dělá.
Ovlivňovat obsah žádného programu však teoreticky nemůže, příslušný zákon totiž výslovně přikazuje, že "rada ani její členové nesmějí přímo zasahovat do výroby a vysílání televizních pořadů".

Vliv rady na to, jak vysílání vypadá, je jen nepřímý. Rada například vybírá (nebo odvolává) generálního ředitele ČT či schvaluje její rozpočet. Ovlivnit může také plány rozvoje televize včetně programového, ale jen ty dlouhodobé, tedy obecnější.

Radě přísluší vyjadřovat se k tomu, jestli je vysílání vyvážené a zda ČT vysílá pro všechny menšiny.

Vondráčkovou a probíral s ní soudní spor s Martou Kubišovou, aniž by do jejího monologu zasahoval. Pavlatovi v pořadu chybělo "vyjádření druhé strany".

"Takováhle rada, to jsou prostě pitomci," myslí si Kraus.
Podle Krause je však názor radních nesmyslný a pravidlo vyváženosti, kterým Pavlata rozhovor s Vondráčkovou poměřoval, pro zábavnou talkshow neplatí. "Vyváženost v České televizi platí pro politickou orientaci, pro diskusní pořady," bránil se Kraus v úterním pořadu Frekvence 1 Jan Kraus a blondýna. 

Nedovede si prý představit, jak by měl v rozhovoru o osobní věci zpěvačky postupovat vyváženě. "Šokuje mě představa, že bych měl říct: lžete, paní Heleno," prohlásil Kraus. "Takováhle rada, to jsou prostě pitomci, kteří tam nemají co dělat," myslí si Kraus.

Ať si jde Kraus do jiné televize, míní radní
Radní však moderátorovi nezůstali nic dlužni. Na středečním zasedání Rady ČT jeho chování probrali, a jestli na pořad Uvolněte se, prosím přijde oficiální stížnost, předají ji rovnou generálnímu řediteli Jiřímu Janečkovi. Pokud si prý navíc Kraus myslí, že je ČT plná "pitomců", nikdo ho v ní nedrží.

"Možná by stálo za to, abychom si vyžádali i nějakou podrobnější zprávu o tomto pořadu či stanovisko generálního ředitele," prohlásil předseda Rady ČT Jiří Baumruk.

Jinou možnost obrany totiž radní proti výrokům Krause nemají. "Rada České televize nesmí zasahovat do obsahu," zdůraznila další radní Dana Makrlíková. Otázka podle ní je, zda by měl Kraus v ČT zůstávat. "Když má pocit, že jsou v České televizi všichni lidé pitomci, proč tam je? Ať odejde do jiné televize," prohlásila Makrlíková. Pochybuje ale, že ho někde i s jeho synem, který v Uvolněte se, prosím zajišťuje hudební doprovod, přijmou s otevřenou náručí. "Asi ho pálí dobré bydlo," tvrdí.

Pavlata se "neuvolní", Krausovo pozvání odmítl
Daleko víc radní překvapilo, když Pavlata oznámil, že by měl v pátek v horkém křesle u Krause zasednout on. "Pořad mám velmi rád," prohlašoval radní. Ani láska k pořadu ho ale nepřesvědčila, aby nabídku přijal. "Proč bych tam měl chodit?" prohlásil s tím, že nechápe, proč by se měl v televizi hájit.

Nynější Krausův střet s Radou ČT není zdaleka první. Současné složení rady je podle moderátora výsledkem práce politiků, kteří do ní dávají "svoje odkládačky". Josef Pavlata je například bývalým senátorem ODS. A Kraus svoje výhrady proti němu i dalším dává hlasitě najevo. Naposledy se do radních moderátor opřel letos v dubnu, kdy je označil za "vyhladovělé čmeláky, kteří si nejsou schopni sehnat žrádlo". VÍCE ČTĚTE ZDE

Výhrady měl také k profesím některých z nich. Bývalou atletku Helenu Fibingerovou například častoval tím, že má "v hlavě bradla".

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!