Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Kritici Radiožurnálu píší Kasíkovi

Média

  17:48
Otevřeným dopisem dnes oslovili generálního ředitele Českého rozhlasu Václava Kasíka ti, kteří mají výhrady k nové podobě Radiožurnálu. Kritici se chtějí do konce ledna s Kasíkem sejít. Žádají, aby reagoval na dvě internetové petice, na webu rozhlasu aby vysvětlil, proč se nejposlouchanější veřejnoprávní stanice mění a proč má nové moderátory.

Český rozhlas foto: Reprofoto

Nesouhlas některých posluchačů reaguje na změny, která ve vysílání Radiožurnálu od ledna zavádí jeho nová ředitelka Barbora Tachecí. Ta chce, aby stanice už nezněla konzervativně, ale byla moderním rádiem pro všechny.

Její koncepce zahrnuje větší počet zpravodajských vstupů v průběhu dne, o večerech pak stanice přináší více původní publicistiky. Hudební formát je čistší. Pár pořadů ubylo. Denní vysílání se nyní dělí jen do několika málo vícehodinových bloků, každý z nich je spjat se jménem jednoho moderátora.

"Primárním cílem je kvalita rádia veřejné služby," zamýšlí Barbora Tachecí. V reakci na připomínky posluchačů včera na internetových stránkách změny připomenula a předeslala: "V žádném případě nedochází k narušení služby veřejnosti, kterou má Český rozhlas ze zákona poskytovat. Spíše naopak - naším záměrem je posunout výš úroveň veřejné služby, kterou ČRo 1 - Radiožurnál nabízel a nabízí."

Kritici sdružení v iniciativě Nechceme přeladit však Tachecí text "nepovažují za dostačující odpověď". Volají po původním programu. "Chceme zpět svůj rozhlas, za který si platíme," prohlašují na internetových stránkách www.iprotest.cz. Zatím sesbírali sedm set padesát podpisů. Ty dnes spolu s průvodním prohlášením a s textem jiné, dřívejší internetové petice nechali v sídle rozhlasu právě na jméno generálního ředitele.

LN to potvrdil jeden ze signatářů, třicetiletý technik Martin Holcman. Kromě něj otevřený dopis podepsali Hana Kopecká, Jana Kopecká, Lubomír Gombos a Jan Petrus. Skupina se podle Holcmana dala dohromady přes internet. "Chceme se s ním vůbec dát do debaty," slibuje si Martin Holcman i za ostatní od požadovaného setkání s ředitelem Kasíkem. "On je manažer, stejně i paní Tachecí, chceme vědět, proč vůbec změny nastolili. Bývalou vysokou úroveň, která tam opravdu byla znát, chceme zachovat."

V otevřeném listu také Kasíka žádají, aby zvážil "možnost zařadit do vysílání Radiožurnálu do konce ledna 2008 mimořádný pořad", ve kterém by s generálním ředitelem a Barborou Tachecí dostali prostor i zástupce naší výzvy, případně představitel odborné veřejnosti, a kam by mohli telefonovat i posluchači.

"Generální ředitel obdržel veřejný dopis od www.iprotest.cz mailem, zároveň byl tento veřejný dopis doručen do podatelny Českého rozhlasu. Generální ředitel Václav Kasík se s textem otevřeného dopisu v tuto chvíli seznamuje," sdělil LN mluvčí rozhlasu René Zavoral.

Jak dodal, Český rozhlas reaguje na každý dopis či email posluchačů týkající se změn na Radiožurnálu: "Každý takový ohlas pečlivě rozebíráme, analyzujeme." Ke každé pracovníci rozhlasu také přikládají podrobný popis a vysvětlení inovací. V listu se mimo jiné konstatuje: "Změny, které vysílání ČRo 1 – Radiožurnálu doznalo od 1. ledna 2008, nevznikly na základě jakékoliv svévole, naopak z exaktních výsledků výzkumů a z nich vyplývajících požadavků ze strany většinových posluchačů."

"Jde o reflexi změn"

Otevřený dopis je druhou z iniciativ, které nový Radiožurnál vyvolal. Student pražské DAMU Karel Kratochvíl už dříve na adrese www.radiozurnal.kvalitne.cz nabídl možnost podepsat se pod prohlášení za "přehodnocení změn" na Radiožurnálu. Včera odpoledne adresoval prvních 3333 podpisů Radě Českého rozhlasu. Kratochvílovo prohlášení zatím podepsaly přes čtyři tisíce lidí.

"Místo toho, aby Radiožurnál zlepšoval to, co může dát, uhýbá jinam, než kam si myslím, že by mohl směřovat," řekl LN Karel Kratochvíl. Zdůrazňuje přitom, že není proti změnam, jde mu o jejich reflexi, dřív než třeba po roce. Odvolává se i na historický význam Českého rozhlasu: "Myslím, že v naší kultuře znamená hodně, a pro mě byl informační autoritou. Je víc než rádio."

Rada se vyjádří na konci ledna

Někteří posluchači si stěžují i Radě Českého rozhlasu. Stížností ještě v neděli registrovala rada podle své místopředsedkyně a mluvčí Dany Jaklové asi deset, podle dnešního vyjádření předsedy rady Jiřího Floriana na ČT24 jich je "relativně hodně".

"Řada stížností přišla také na radu pro rozhlasové a televizní vysílání," doplnil Florian. "Máme jich asi padesát," řekl LN její předseda Václav Žák. Dopisy stěžovatelů bude podle něj rada pro vysílání předávat rozhlasové radě, rozhodnout v této věci týkající se plnění veřejné služby totiž považuje Žák za výsostnou kompetenci právě Rady Českého rozhlasu.

Ta se dnes sešla s generálním Kasíkem a s programovým ředitelem rozhlasu Richardem Medkem. "Budeme se v tom orientovat a stanovíme si další postup," odmítl ráno zaujmout kategorické stanovisko Florian: "Budeme se tím zabývat celý měsíc a naše stanovisko bude potom konkrétnější."

Florian "zároveň dodal, že Radě sice podle zákona nepřísluší zasahovat do programové skladby ČRo1, avšak má prý zájem na tom, aby Radiožurnál zůstal dál veřejnoprávní zpravodajskou stanicí, se kterou jsou posluchači spokojení," informovala ČT.

"Nebudeme hodnotit situaci po týdnu vysílání," řekla ČTK místopředsedkyně rady Dana Jaklová po dnešním neveřejném zasedání. Rada i management rozhlasu jsou si podle Jaklové vědomy, že ve vysílání je řada chyb. "Ty se vedení veřejnoprávního média chystá odstranit," dodala.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...