Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Kšefty s léčbou kloubů končí. Nové terapie budou muset nejdřív účinnost prokázat

Lékaři (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Lukrativní byznys se spornou léčbou kmenovými buňkami má na kahánku. Zamezí mu evropské i české úřady, které na jejich používání vydaly nová pravidla. „Komerční léčba například artrózy kmenovými buňkami by se nyní měla zastavit,“ zdůrazňuje šéfka Koalice pro zdraví Jana Petrenko.

Tuto terapii nabízejí desítky soukromých ordinací. Za jednorázovou aplikaci kmenových buněk si účtují od 30 tisíc korun.

Stejný názor sdílí i specialista na lékovou politiku a exnáměstek Státního úřadu pro kontrolu léčiv Filip Vrubel ze společnosti Deloitte. „Nejenže žádná pracoviště nemohou zadávat reklamu propagující použití manipulovaných kmenových buněk, ale navíc tuto metodu nemohou legálně vůbec poskytovat. Musela by získat některou z přesně daných výjimek,“ vysvětluje.

Dále v úterních LN najdete:

Spor o kvóty Česko prozatím ustálo

Ministr vnitra Milan Chovanec včera ustál „masáž“ na mimořádném summitu v Bruselu, kde se sešel se svými resortními kolegy. Povinné kvóty, podle nichž by Česko mělo přijmout další tři tisícovky uprchlíků v rámci nového relokačního mechanismu EU, nakonec neprošly.

A to přesto, že Německo a Francie, největší zastánci přerozdělování migrantů po Evropě, předem signalizovaly, že zvažují i silové řešení v podobě hlasování. To by Česko, které se může opřít o podporu maximálně dalších čtyř zemí, prohrálo.

Jde ovšem jen o první bitvu. Ze závěrů včerejší schůzky ministrů vnitra totiž nijak nevyplývá, že by povinný mechanismus, na základě něhož by se země EU měly postarat o 120 tisíc uprchlíků, byl definitivně ze hry.

Brity zlákala česká letecká záchranka

Půl miliardy ročně. Tolik peněz vyplácí ministerstvo zdravotnictví firmám DSA a Alfa-Helicopter. V osmi regionech provozují už od začátku 90. let záchrannou službu. A i kvůli dlouhodobým smlouvám – aktuální platí sedm let až do 31. prosince 2016 – se k poměrně lukrativnímu kontraktu nedostává žádný jiný soukromník.

Což se ale může změnit. Před několika dny projevila o leteckou záchranku zájem společnost Specialist Aviation Services (SAS).

Zpráva o stavu světa (z Plzně)

Jeden z nejvýznamnějších a nejstarších divadelních festivalů v republice – Divadlo Plzeň – má za sebou 23. ročník. I přesto, že u nás se dávno nikdo na ničem neshodne, a v divadle to platí dvojnásob, nelze nevidět, že to byl ročník povedený. Ze zahraničí i z domova byly vybrány inscenace, které vybízely k diskusi a zamyšlení.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?