20. července 2015 10:33 Lidovky.cz > Byznys > Média

Kubánci v rozpacích. Yankeeové už tu budou co nevidět

Demonstrantka v Panamě drží portrét zesnulého venezuelského vůdce Huga Cháveze... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrantka v Panamě drží portrét zesnulého venezuelského vůdce Huga Cháveze... | foto: Reuters

V Oscarově hlase bylo cítit zklamání. „Jestli se tady něco zlepší, bude to zase jen pro ty nahoře,“ komentoval situaci havanský taxikář. Od v prosinci avizované normalizace vztahů mezi Kubou a USA uběhlo půl roku a mezi Kubánci pomalu opadá prvotní vlna nadšení. Řada lidí opět stahuje americké vlajky ze svých starých balkonů.

„Jediné, co je zatím vidět, je větší nával západních turistů ve staré Havaně, přijíždějí se dívat na naši bídu, než se tady všechno změní,“ přidává Oscar a gestem pravé ruky naznačuje uvozovky okolo posledního slovesa. Zahraniční politika Kuby je najednou jedním z hlavních témat napříč celým ostrovem.

Barack Obama dosáhl na Kubě v březnovém výzkumu realizovaném Washington Postem 85 % oblíbenosti a suverénně se tak stal nejobdivovanějším politikem na ostrově. Přesto však nyní začíná mít většina lidí obavu, že se jich celý proces příliš týkat nebude.

Při příjezdu do Santa Clary míjíme velký billboard s nápisem „náš nejlepší přítel“. Z fotografie se na nás usmívá zesnulý prezident Venezuely Hugo Chávez. Byl to on, kdo kubánskou vládu zachránil během hluboké krize, která nastala, když jí přestal podporovat Sovětský svaz. Historie se opakuje – stejně jako sovětské impérium má nyní velké problémy i Venezuela a její podpora Kuby se rychle chýlí ke konci. Ostrov tak nutně potřebuje nového přítele a lze jen doufat, že jej poprvé bude zajímat i osud jejích obyvatel, jejichž apatii a nedůvěře se po téměř šedesáti letech totality nelze divit.

Přesto umírá naděje v Karibiku poslední. Přejel jsem očima po rozpadlé kavárně v jedné ze starých ulic Havany. „Ted už na tom nesejde,“ reagovala na moje rozpaky číšnice, „Yankeeové už tu budou co nevidět.“

 

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.