Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

'Kvůli hudbě na ČRo1 už jsem rozmlátila tři rádia'

Petr Janda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Janda | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Půlnoční. Nedávný hit Václava Neckáře a skupiny Umakart v současnosti hraný Radiožurnálem, má dokázat, že stanice reaguje na čerstvé trendy. „A nenasazujeme ho nyní jen proto, že probíhá tahle diskuse,“ tvrdí Radek Sedláček, dramaturg Radiožurnálu, lidem v přeplněném sále karlínského Studia A. Ti se tam sešli na semináři zaměřeném na současnou hudební tvář veřejnoprávní stanice.

Desítky přítomných lidí se dramaturgovi postupně začaly hlasitě a ironicky smát. Ostatně takových reakcí přišlo ve čtvrtek víc. A z diskuse se postupně stal barikádový boj mezi dvěma stranami. „Naši posluchači chtějí v prvé řadě informace, jen dvě procenta z nich jsou s muzikou nespokojeni,“ říká Lenka Mynářová, která se podílí na rozhlasových výzkumech.

Vedoucí analytik veřejnoprávního média Václav Hradecký zase namítá, že posluchač nejčastěji přelaďuje, když se mu písnička nelíbí. „Proto hrajeme podle hudebního vkusu střední generace,“ popisuje Hradecký univerzální „zlatý střed“.

Co třeba zahrát Hradišťan?

Těmito slovy si ale Hradecký popuzuje přizvané odborníky. „Úkolem veřejnoprávního rozhlasu je vést posluchače dopředu a měnit jejich vkus. Skutečně by je třeba Hradišťan odlákal?“ pokládá řečnickou otázku Zuzana Jurková,  muzikoložka z Karlovy univerzity. A zatímco vedení Radiožurnálu stále obhajovalo svůj písničkový playlist se slovy „proč brát lidem to, co se jim líbí“, pustili se do hudební dramaturgie rádia i posluchači v sále.

„Už jsem rozmlátila tři rádia, když zase slyším Jasnou zprávu od Olympiku. Chci, aby mé děti věděly, že Olympic nesložil jen jednu písničku,“ pobavila studio posluchačka z Křivoklátska.

Anketa

Jak se vám líbí výběr hudby na ČRo1?

Vyhovuje mi, neměnil bych 214
Rád bych slyšel novější, progresivní věci 2735
Měl by hrát osvědčené české hity 119
Uvítal bych více vážné hudby 154
Je to zpravodajská stanice, hudba tam nepatří 1188

Stejně jako několik dalších se obula do Sedláčka, externího dramaturga stanice. Proč se prý třeba od skupiny Abba či Lenky Filipové nehraje víc hitů. „Nestačí jen jeden externí dramaturg, dramaturgie je zaměstnání. Chci vědět, kdo vybírá muziku, kterou zrovna slyším,“ přidal se i muzikant Jan Burian. Na to měli lidé z veřejnoprávní stanice jediné slovo – selektor.

Jméno počítačového programu, který určuje hudební skladbu pro vysílání, fungovalo jako zaklínadlo. To on vybírá písničky a dohlíží, aby se často neopakovaly.

Písniček by mělo být dvakrát víc, říká šéf Českého rozhlasu

Diskusi z první řady sledoval i šéf Českého rozhlasu Peter Duhan. „Program má na výběr málo písniček, mělo by jich být dvakrát tolik. A v zahraničí je běžné, že jednu stanici má na starosti pět až sedm dramaturgů, kteří přesně vědí, co se bude vysílat, a reagují na to,“ nastínil možnou budoucnost Radiožurnálu. Jeho podřízení si ale myslí něco jiného. Současný stav jim patrně sedí.

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Dětská psycholožka: Sociální sítě mají na psychiku teenagerů negativní i pozitivní dopad
Dětská psycholožka: Sociální sítě mají na psychiku teenagerů negativní i pozitivní dopad

Stále více dětí trpí psychickými poruchami. Nevyhýbají se jim ani úzkosti a deprese. Ty se často objeví v období dospívání, kdy děti žijí více ve...