Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Kybernetických útoků stále přibývá, jsou propracovanější

Bezpečnost na internetu – ilsutrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezpečnost na internetu – ilsutrační foto | foto: Shutterstock

BRNO Kybernetických útoků stále přibývá, stávají se každodenní hrozbou nejen pro exponované firmy či úřady, ale i pro všechny ostatní uživatele informačních technologií. Bezpečnost dat konkrétního člověka se odvíjí už od volby vhodného přístupového hesla.

Nesmí být jednoduché a předvídatelné, rozhodně by člověk neměl užívat totéž heslo pro více služeb a systémů, řekl ČTK Zbyněk Raida, ředitel Centra SIX Vysokého učení technického v Brně (VUT).

Otázka vhodného hesla se může zdát jako banální, z bezpečnostního hlediska je však důležitá. Pokud například člověk použije v e-shopu nebo podobné službě stejné heslo jako v bance, e-mailové schránce a firemních databázích, vystavuje se tím značnému riziku.

Odborníci na kybernetickou bezpečnost si v Brně při celodenním semináři vyměňovali informace o nových trendech. Cílem bylo sladit poznatky a propojit instituce z akademické a komerční sféry i státní správy. Tento cíl má v Česku už přibližně dva roky Technologická platforma energetické bezpečnosti. "Tím, jak je celý svět založen na fungování počítačových sítí, tak hrozby ohrožují stále větší množství oblastí našeho života," uvedl Raida.

Internetová bezpečnost – ilustrační foto.

Brněnští vědci prezentovali například svůj výzkum přenosu dat pomocí laserových svazků. "Jsou tak úzké, že je velmi těžké je odposlechnout a zároveň se navzájem neruší," řekl novinářům Zdeněk Kolka z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT. Optické laserové svazky jsou vhodné například k obnově komunikační infrastruktury po jakémkoliv kolapsu či útoku.

VUT také vlastní zátěžový tester, který umožňuje prověřit i nejrychlejší počítačové sítě. Vědci dokážou simulovat například útoky DDoS a DoS, které cíleně zahlcují servery a patří k největším hrozbám současného internetu.

Kybernetická bezpečnost je globální problém

Do sféry kybernetické bezpečnosti spadá také biometrie, tedy rozpoznávání osob podle jejich nezaměnitelných charakteristik. Využívá se při kontrole vstupu do zabezpečených objektů, ale také třeba při spouštění počítačů a mobilů. Vědce zajímá i téma detekce živosti. "To je důležité, aby se nedal zneužít nějaký uměle vyrobený falzifikát otisku prstu," řekl Michal Doležal z Fakulty informačních technologií VUT.

Práce na počítači. Ilustrační foto.

Kybernetická bezpečnost je globální problém. Hackeři působí celosvětově škody v řádu až stovek miliard dolarů. Útočníci napadají bankovní databáze, kódy kreditních karet, ale zaměřují se také na duševní vlastnictví a data z průmyslu a byznysu. Největší vlna útoků hackerů se v Česku odehrála loni v březnu. Útoky typu DDoS se zaměřily na zpravodajské servery, internetové stránky bank, operátorů a dalších institucí.

Podle loni publikované zprávy Vojenského zpravodajství budou kybernetické útoky stále propracovanější. Česko na hrozby reagovalo zřízením Národního centra kybernetické bezpečnosti, vláda nedávno projednala návrh zákona o kybernetické bezpečnosti. Opatření přijímá také Evropská unie.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Staňte se naší testerkou! Vyzkoušejte sadu mycích gelů JOHNSON’S®
Staňte se naší testerkou! Vyzkoušejte sadu mycích gelů JOHNSON’S®

Oživte svým ratolestem koupel se sadou mycích gelů, které jsou určeny pro všechny děti od 18 měsíců. Oba mycí gely Johnson's® jsou jemné a...