8. prosince 2015 5:39 Lidovky.cz > Byznys > Média

Kyberútočníci míří na děti. Ukradli výrobcům hraček data šesti milionů nezletilých

Internetová bezpečnost – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internetová bezpečnost – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

HONGKONG/PRAHA Osobní údaje milionů dětí a rodičů ukradli kyberzločinci ze serverů společnosti VTech, výrobce interaktivních hraček. Ty jsou oblíbené i u českých dětí. Jde o největší známý útok cílený na mládež a potvrzení nepříjemné skutečnosti, že počítačové kriminálníky dnes lákají data dětí více než data dospělých.

Po nedávném úniku dat ze služby Ashley Madison zprostředkovávající zadaným mužům a ženám „mimomanželské schůzky“ si řada lidí uvědomila, že jejich údaje uložené online nemusí být úplně v bezpečí. Jiná událost, která se stala na konci listopadu a nyní vyplula na povrch, však vede k ještě horšímu prozření. Zneužít lze i údaje dětí. A děje se tak stále častěji.

Poslední a největší případ se týká výrobce hraček VTech. Z jeho databáze kyberútočníci v uplynulých dnech odcizili údaje 4,9 milionu rodičů a 6,4 milionu dětí. Firma prodávající hračky po celém světě, a to včetně České republiky, na únik citlivých dat přišla až po deseti dnech, kdy ji upozornil novinář portálu Motherboard, kterému se údajný útočník s kořistí pochlubil.

Nejde přitom jen o jména, adresy, e-maily či hesla dospělých. Nejzávažnější na celé věci je fakt, že zločinci mají i jména, pohlaví a­ data narození samotných dětí, která lze navíc spojit s rodiči a ­jednoduše tak zjistit, kde bydlí. Dostat se lze i­ k fotkám, videím či hlasovým záznamům, které děti svými chytrými hodinkami, tablety a dalšími interaktivními hračkami pořídily.

Podle společnosti VTech z celkového počtu obětí kyberloupeže jich téměř pět milionů žije v Evropě, a to včetně 2,8 milionu dětí. Nejvíce ve Francii, Velké Británii a Německu. Obchodní zastoupení firmy v ČR o počtu zasažených českých účtů nemá informace. Hongkongská centrála VTech pak přesný údaj odmítla sdělit.

Dále v úterních LN najdete:

  • Vídeň útočí na Temelín

Rakousko bojuje proti české jaderné elektrárně oklikou přes žalobu proti Velké Británii v Lucemburku

Přímé útoky na českou jadernou energetiku v čele s elektrárnou Temelín Rakušanům v minulosti nevycházely. Tentokrát se proto namísto přímého střetu rozhodli pro mazanou kličku. K Soudnímu dvoru Evropské unie podali dvě žaloby, které s Temelínem zdánlivě nemají nic společného, ale jsou podle informací LN namířeny právě proti jeho budoucnosti.

Obě napadají Evropskou komisi za to, že povolila státní podporu v podobě garantovaných výkupních cen elektřiny ve výši 16 miliard liber pro budoucí britskou elektrárnu Hinkley Point. Jednu žalobu podalo samo Rakousko, druhou pak německý producent energie z obnovitelných zdrojů Greenpeace Energy spolu s dalšími devíti německými a rakouskými firmami.

„Rakousku vůbec nejde o nějaký britský projekt nebo snad o zkoumání dopadu britské státní podpory na hospodářskou soutěž v Unii. Je to součást celkového tažení proti jaderné energetice jako takové a konkrétně pak proti českému jádru a Temelínu,“ uvedl pro LN zdroj z vlády, který si přál zůstat v anonymitě. Kabinet totiž právě v minulém týdnu rozhodl, že se k řízení Česká republika připojí jako vedlejší účastník sporu.

  • Školy zařazují výuku o islámu

Asociace učitelů občanské výchovy vydala metodiky, podle nichž mohou školy učit o uprchlících a terorismu

  • Antibiotika užíváme s mírou

Rodiče už sice nežádají antibiotika na banální dětské nemoci, ale na angínu nebo zánět průdušek je chtějí. Přitom jsou potřeba jen asi u třetiny angín, říká dětský praktický lékař Jiří Marek. V roce 2000 byl jedním z prvních, kdo si pořídil přístroj na rozlišení virové a bakteriální nákazy, tzv. CRP, z kapky krve z prstu, takže pozná, kdy jsou antibiotika namístě.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!