Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
15. listopadu 2019 16:45 Lidovky.cz > Byznys > Média

Le Monde v rozhovorech s českými novináři zjišťoval, jakým způsobem Křetínský vede svá média

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  David Neff, MAFRA

Paříž Francouzský deník Le Monde, v němž vlastní od loňska menšinový podíl český miliardář Daniel Křetínský, mapuje v pátečním článku situaci v jeho českých médiích. Zvláštní zpravodaj listu hovořil s českými novináři i znalci české mediální krajiny.

Všímá si odklonu Křetínským vlastněného serveru Info.cz od proevropské orientace a snaží se zjistit, zda a jakým způsobem se „český oligarcha“ snaží ovlivňovat svá česká média.

Le Monde je prestižní proevropský liberálně orientovaný deník a Křetínský do něj loni na podzim majetkově vstoupil prostřednictvím své skupiny Czech Media Invest (CMI). Uvedl tehdy, že jeho motivem není zisk, ale „boj proti populismu“. „Neinvestuji, abych vydělal peníze, je to zcela občanské rozhodnutí,“ řekl v listopadu 2018 v rozhovoru s francouzskou televizí Canal+.

Odklon k bulvárním tématům

Někteří bývalí novináři zaměstnaní v Křetínského českých tiskovinách, mezi něž patří i nejčtenější český deník Blesk nebo týdeník Reflex, nyní reportérovi Le Monde sdělili, že se rozhodli tato média opustit, protože se jim nelíbil jejich sílící odklon směrem k provokativním tématům. Le Monde také zdůrazňuje, že Křetínského česká média nereferovala o sporech, které vstup českého vlastníka do tradičního francouzského média vyvolal.

Velmi obsáhle si Le Monde všímá odklonu serveru Info.cz od proevropských témat směrem k vnitrostátní politice a k nacionalismu. „Obsah už se blíží spíše tomu, co se můžeme dočíst v médiích blízkých Marine Le Penové než tomu, co bychom čekali od tiskové skupiny, která se označuje za proevropskou a prodemokratickou,“ cituje Le Monde bývalého státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzu.

Francouzský novinář v článku za pomoci rozhovorů s českými novináři zkoumá motivaci posunu Křetínského médií směrem od seriózního k provokativnějšímu obsahu. Odpověď, zda je v pozadí finanční úvaha, nebo podpora Křetínského podnikatelských zájmů, ale spolu s nimi nenachází.

Článek také zmiňuje, že Křetínský novináře zaměstnané ve svých médiích přímo nekontaktuje, a dává situaci v médiích vlastněných CMI do kontrastu s těmi, která ovládá český premiér a rovněž miliardář Andrej Babiš, jenž těm svým pravidelně uděluje rozhovory.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!