Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Legendární novinářka odchází z Bílého domu kvůli výrokům o Izraeli

Zpravodajka Helen Thomasová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpravodajka Helen Thomasová |

WASHINGTON Devětaosmdesátiletá novinářská legenda Helen Thomasová, nejdéle sloužící zpravodajka v Bílém domě, po téměř 50 letech opouští sídlo amerických prezidentů. Veteránka, která v Bílém domě zažila deset prezidentů a na tiskových konferencích tu tradičně sedávala v první řadě, doplatila na svá slova o Izraeli z konce května.

Mimo jiné řekla, že Židé by měli opustit Palestinu a vrátit se do Německa a Polska. Později se za své prohlášení omluvila, dnes pak oznámila, že odchází do důchodu.

Thomasová před dvěma týdny na zahradní slavnosti v Bílém domě označila Izraelce za okupanty. "Řekněte jim, ať sakra vypadnou z Palestiny.

Nezapomínejte na to, že tito lidé (Palestinci) čelí okupaci a je to jejich země. ... (Židé) by se měli vrátit domů, do Polska, do Německa, do Ameriky a jinam," odpověděla Thomasová na otázku, zda by se nějak chtěla vyjádřit k Izraeli.

Nahrávka s novinářčinými výroky se dostala na internet a vyvolala značné pobouření. Mluvčí amerického prezidenta Baracka Obamy Robert Gibbs dnes v Bílém domě před novináři Thomasovou kritizoval. Její poznámky pronesené v Bílém domě 27. května na oslavě židovského odkazu označil za urážlivé a trestuhodné. "Samozřejmě, že, jak předpokládám, neodrážejí názor většiny lidí tady, a rozhodně ne administrativy," uvedl mluvčí.

Od novinářky se distancovala i asociace zpravodajů z Bílého domu. Krátce před její rezignací uvedla, že zvažuje, že Thomasovou připraví o čestné místo v první řadě na tiskových konferencích v Bílém domě.

Thomasová se za své vyjádření omluvila a vyjádřila nad ním politování. "(Mé výroky) neodrážejí mou upřímnou víru, že mír zavládne na Blízkém východě jen tehdy, když všechny strany pochopí potřebu vzájemného respektu a tolerance. Snad ten den přijde brzy," napsala na svých internetových stránkách. Rozruch, který se ve Spojených státech kolem jejích slov strhl, tím ale neuklidnila.

Bývalý mluvčí prezidenta George Bushe Ari Fleischer například uvedl, že by Thomasová měla opustit společnost Hearst Newspapers, pro niž v posledních letech pracovala jako sloupkařka. "Měla by přijít o práci. Jako Žida a někoho, kdo s ní pracoval a měl ji rád, mne to pobuřuje," uvedl Fleischer. Thomasová se stala zpravodajkou z Bílého domu v listopadu 1961 za prezidenta Johna F. Kennedyho.

Pracovala pro agenturu UPI, ve které strávila 57 let. Postupně v Bílém domě získala výsadní postavení. Svého zaměstnavatele opustila v roce 2000, kdy agenturu koupil korejský reverend Sun Myung Moon. Poté až do současnosti pracovala pro Hearstův mediální koncern. Na dnešní tiskové konferenci ale už místo doyenky washingtonského novinářského sboru zůstalo neobsazené.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....