Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

I novináři nasazují život. Letos jich při práci zemřelo 119

Noviny - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Noviny - ilustrační foto | foto: Shutterstock

VÍDEŇ Letos ve světě zemřelo v souvislosti s výkonem povolání 119 novinářů. Jde o nejvyšší počet nejméně od roku 1997, kdy začal Mezinárodní tiskový institut (IPI) tuto statistiku vydávat. Většina žurnalistů zahrnutá v letošním přehledu byla cíleně zabita. Hlavním problémem je podle IPI častá beztrestnost takového násilí.

Novinářská profese je letos nejrizikovější v Sýrii, kde bylo zabito 36 novinářů a desítky mediálních aktivistů. Potvrzuje to trend, který IPI zaznamenal v posledních 15 letech ve většině válečných konfliktů, v nichž byli novináři likvidováni, aby nešířili informace narušující propagandu některé ze stran konfliktu.

V Somálsku letos bylo zabito už 16 novinářů, aniž byl někdo z útočníků hnán ke spravedlnosti. Dalšími zeměmi nebezpečnými pro žurnalisty jsou Mexiko se sedmi zabitými a Pákistán a Filipíny, v nichž bylo zabito po pěti novinářích. Na Filipínách je sice svoboda tisku, ale i tady je problémem netrestání násilí na žurnalistech.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejnebezpečnějším regionem je pro novináře Blízký východ, kde bylo kromě 36 mrtvých v Sýrii zaznamenáno po třech zabitých v Iráku a na palestinských územích a jeden v Bahrajnu.

Druhou nejrizikovější oblastí je Afrika. Novináři tam umírali nejen v Somálsku, ale také například v Nigérii (pět) a Eritreji (čtyři).

V Asii letos zemřelo v souvislosti s výkonem povolání 26 novinářů a v Latinské Americe 22. Kromě Mexika tam novináři přichází o život nejčastěji v Brazílii (čtyři), v Hondurasu (tři) a v Kolumbii (dva).

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...