Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Lex Antibabiš? Ministerstvo zváží zákaz křížení vlastnictví médií

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf hnutí ANO Andrej Babiš. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Koncentraci vlastnictví médií nevyřeší jen novela o rozhlasovém a televizním vysílání. Shodla se na tom v úterý řada účastníků odborné debaty zástupců médií a právníků s politiky, kterou uspořádal senátní kulturní výbor. „Zvažujeme zákaz křížení vlastnictví médií,“ řekla v senátu náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová (ČSSD).

„Já bych ten návrh, který předložíme jako expertní, chtěla poslat ještě jednotlivým koaličním stranám, aby se k tomu vyjádřily,“ citoval Kalistovou server iDNES.cz. Zákaz křížení je však podle ní jen jednou z možností, jak by bylo možné český mediální trh do budoucna regulovat. Pojmem křížení je myšleno vlastnictví různých médií jako jsou například tištěné noviny a časopisy a zároveň televize nebo rádia.

Chystaná novela má podle náměstkyně posílit také možnost kontroly vlastnické struktury médií a upravit systém poskytování a odebírání vysílacích licencí. Nebude moci řešit současné rozložení vlastnictví médií, upozornila. „Nemůžeme vyvlastňovat licence,“ dodala.

„Velmi krotký“ návrh

Iniciativa vznikla mimo jiné v souvislosti s mediálními aktivitami vicepremiéra, ministra financí a předsedy ANO Andreje Babiše, který jako majitel Agrofertu vlastní jedny z největších médií v zemi včetně Mladé fronty Dnes, Lidových novin či Rádia Impuls. Pokud by zákonodárci návrh ministerstva kultury schválili, nemohl by Babiš koupit žádnou celoplošnou televizi.

Zakladatelka iniciativy Svobodu médiím Hana Marvanová však návrh novely označuje jako „velmi krotký“. 

Ve shodě s dalšími aktéry debaty Marvanová upozornila na nebezpečí, že média vlastněná skupinami o nich nebudou podávat objektivní informace a že poslouží jim k posilování ekonomického nebo politického vlivu. Podle Marvanové by bylo proto třeba upravit také zákony o politických stranách, o volbách a především o střetu zájmů.

Měl by média vlastnit člen parlament?

To podpořili například organizátor debaty Jiří Šesták, Michael Fleischmann z Asociace provozovatelů soukromého vysílání nebo Václav Štětka z Institutu komunikačních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, který se podílí na evropském projektu monitorování mediální plurality. Výsledky výzkumu mají být hotovy letos na podzim, uvedl Štětka.

Také analytik Hospodářských novin Jindřich Šídlo hovořil o změně zákona o střetu zájmů. Podle něj by ale bylo třeba najít shodu na tom, zda by média nesměl vlastnit člen Parlamentu, nebo už kandidát na politickou funkci, a novelu pak „protlačit proti Andreji Babišovi“.

Vydavatel a šéfredaktor serveru Echo24.cz Dalibor Balšínek si nemyslí, že by situaci prospěla další regulace médií. Podle něj je současný stav důsledkem ekonomické situace a případnou koncentraci vlastnictví v médiích by mohl dostatečně posuzovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!