Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Hledá se jméno pro ostravský superpočítač. Zapojit se můžete i vy

Počet návštěvníků webů v červnu klesl na 8,2 milionu, ukázal výzkum. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počet návštěvníků webů v červnu klesl na 8,2 milionu, ukázal výzkum. | foto: Shutterstock

OSTRAVA Po vymýšlení jmen pro zvířata, lodě, divadla mají lidé nyní možnost pojmenovat i počítač. Hledá se totiž jméno pro super výkonný počítač, který bude během března přivezený do Ostravy. Anketu vyhlásilo Národní superpočítačové centrum IT4Innovations. Podle mluvčí projektu Evy Kijonkové mezi prvními návrhy přišlo například označení Jáchym, podle postavy z kultovní české komedie.

"Název bude známý po celém světě, takže jeho autor získá mezinárodní věhlas. Je to jedinečná šance pro studenty technických oborů, příznivce a uživatele informačních technologií, odborníky, ale i všechny laiky, kteří prostě jen fandí superpočítači v Ostravě," řekl duchovní otec projektu superpočítačového centra a rektor VŠB - TUO Ivo Vondrák.

Autora vítězného názvu čeká sláva
Pro autora vítězného návrhu je připravena cesta do francouzské centrály společnosti, který superpočítač pro Ostravu buduje. Dostane i notebook. Odměny jsou připraveny i pro další vylosované soutěžící.

"O vítězném jménu rozhodne pětičlenná komise do 23. března," upřesnil ředitel Národního superpočítačového centra IT4Innovations Martin Palkovič.

Doplnil, že názvy superpočítačů ve světě mají do osmi písmen a jsou lehce vyslovitelné v angličtině i v národním jazyce. Dosavadní super stroje se jmenují například Titan, Sequoia, K computer, SuperMUC nebo Helios či Kraken.

Ostravský stroj bude mít výkon srovnatelný s 2400 běžnými laptopy. Očekává se od něj, že pomůže vědcům posunout vývoj například v oblasti nanotechnologií, ve strojírenství či dopravním průmyslu. Umístěn bude ve speciálně upraveném kontejneru v porubském areálu Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava.

Menší superpočítač
Je tam pro něj připraveno oplocené prostranství. Zkušební provoz superpočítače začne v květnu. Celkové náklady na výrobu, instalaci a provoz superpočítače spolu s dvouletým pronájmem mobilního datového centra vyjdou na 90 milionů korun.

Déle než rok trvající tendr na dodávku superpočítače vyhrála firma BULL, která je dceřinou společností francouzské Group BULL poskytující služby v oblasti informačních technologií. Ostravský superpočítač vzniká ve dvou etapách. Společnost BULL dodá během března takzvaný malý klastr neboli menší superpočítač. Tendr na dodávku finální části superpočítačové technologie, takzvaný velký klastr, který by v době svého dokončení měl patřit mezi sto nejvýkonnějších strojů světa, už byl vyhlášen.

Národní superpočítačové centrum IT4Innovations je součástí VŠB-TUO.

Zaměřuje se na vědecký výzkum v oblasti informačních technologií, a to právě s důrazem na výzkum a vývoj v oblasti superpočítání. VŠB-TUO získala na projekt 1,8 miliardy korun z evropských fondů.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

P. Bures a co CYP? 12:12 3.3.2013
J. Stejskal No, Baroš? 23:20 2.3.2013
P. Verka Což takhle Václav Klaus 2.0 21:49 2.3.2013
j. kříž Re: Což takhle bingo 22:40 2.3.2013
J. Schmiedt pocitac jeho jmeno at je  avartso 18:49 2.3.2013