Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Bookmakeři mají žně. Lidé sázejí na papeže miliony

Kardinál Peter Kodwo Appiah Turkson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kardinál Peter Kodwo Appiah Turkson |

VATIKÁN Kdyby konkláve volící novou hlavu katolické církve tvořili bookmakeři, vyrovnanou šanci stát se papežem by měli dva duchovní: milánský arcibiskup Angelo Scola a kardinál Peter Turkson z Ghany.

Většina sázkových kanceláří vypisujících kurzy na výsledek volebního sněmu kardinálů je považuje za mírné favority volby. Podle bookmakerů se médii hojně pokrývaná událost stala nejvyhledávanější mimosportovní sázkovou hrou letošního roku.

Ačkoli Bible není zrovna nakloněna hromadění peněz, lidé toužící zbohatnout na jménu nástupce Benedikta XVI. na to zjevně nehledí. Sázkové kanceláře v řadě zemí nevynechaly příležitost zvýšit svůj obrat na události, která vyvolává po světě velký zájem. Například irská společnost Paddy Power podle televizní stanice CNN přijala od sázkařů od rezignace Benedikta XVI. tipy za 450.000 dolarů (8,9 milionu korun). "Je to pro nás největší mimosportovní událost roku a očekáváme, že s blížícím se konkláve zájem o sázení vyvrcholí," řekla CNN mluvčí Claire Daviesová.

ČTĚTE TAKÉ:

Favoritem je u této společnosti Ital Scola. V případě jeho zvolení by za každou vsazenou libru získal úspěšný hráč dvě. Mírně více by se sázejícím vyplatil tip na Ghaňana Turksona, který má kurz 5 ku 2. Na třetím místě je v současnosti vatikánský kardinál Tarcisio Bertone s kurzem 7 ku 2. Pětici největších favoritů doplňují kandadský kardinál Marc Ouellet a další Ital Angelo Bagnasco.

Podobně odhadují výsledek konkláve experti londýnské sázkové společnosti Ladbrokes. Scola a Turkson mají podle nich vyrovnané šance, víra v jejich úspěch může jednu libru proměnit ve tři. Další tři jména jsou opět Bertone, Ouellet a Bagnasco, jemuž se s kurzem 10 ku 1 vyrovnal italský arcibiskup Gianfranco Ravasi.

Sázkaři jsou podle bookmakerů tak "žhaví" do možnosti tipovat jméno nového papeže, že někdy příliš neřeší fakt, aby jejich tipy měly reálný základ. U jedné americké společnosti si podle CNN kdosi vsadil, že se papežem stane dopující cyklista Lance Armstrong. Paddy Power prý zase přijala s kurzem 1000 ku 1 sázky od dvou desítek zájemců, kteří vidí jako nového papeže zpěváka Bona Voxe. Pět lidí si prý u stejné společnosti vsadilo na to, že se hlavou církve stane vyhlášený ateista, vědec Richard Dawkins. Kurz na něj je symbolických 666 ku 1.

Konkláve, jež vybere jméno nového papeže, se zřejmě sejde nejdříve za týden. Volit hlavu katolické církve bude nejvýše 115 kardinálů.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...