9. července 2015 23:50 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Aféra Růžička už mění pravidla pro malé hokejisty

Vladimír Růžička. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Růžička. | foto: ČTK

PRAHA Byznys s dětmi, v němž z rodičů tahají hokejové kluby i statisíce korun. Tak vidí platby za přestup malých hokejistů mezi kluby jejich rozhořčení rodiče, kteří částku musí namísto nového klubu zaplatit ze svého. Funkcionáři však platbu takzvaného výchovného vnímají jako ochranu investice a náhradu nákladů.

Nejde přitom o malé peníze: tabulkové odstupné se podle věku pohybuje mezi 10 a 300 tisíci korun. Juniorskému hokeji se věnuje 23 tisíc dětí. Zaběhnutá praxe ale dozná změn. A je docela možné, že hokejovým příkladem se budou inspirovat i ostatní sporty.

I kvůli kauzám z nedávné doby v čele s případem v Jindřichově Hradci, kdy děti přes rok nemohou hrát poté, co se rodiče ve zlém rozešli s tamním klubem a založili si vlastní.

Přispělo i dění okolo už bývalého reprezentačního kouče Vladimíra Růžičky, který za podivných okolností inkasoval půl milionu korun od otce juniorského hráče. Jednou z verzí je, že peníze, které přebíral, byly určeny na přestup. Růžička nakonec peníze vrátil.

„Návrhy na úpravu výchovného připravuje skupina, v jejímž čele je viceprezident svazu Petr Bříza. Jejím úkolem je najít vybalancované řešení, které by reflektovalo zájmy jak klubů, tak hráčů nebo rodičů,“ říká mluvčí Českého svazu ledního hokeje Zdeněk Zikmund.

 

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?