17. března 2015 21:47 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Alzheimera může spustit i stres

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Pacientů s Alzheimerovu chorobu je v Česku už 150 tisíc a další rychle přibývají. Původ nemoci není zatím jasný. Svou roli hraje věk, genetická výbava, ale ukazuje se, že i vliv životního prostředí a především životní styl. Kdo neustále žije ve stresu, ten si o nemoc koleduje.

„V ohrožení jsou zejména lidé, kteří vykonávají profese náročné na psychiku, a to lékaři, bankéři a vysoce postavení manažeři. Dlouhodobé přetěžování mozku, nadměrný stres a málo regenerace pro mozkové tkáně – tento ,koktejl‘ může spolu s dalšími vlivy spustit u lidí s genetickými předpoklady rozvoj Alzheimerovy choroby,“ uvádí psychiatr Slavomír Pietrucha.

Avšak průběh Alzheimerovy choroby lze přece jen alespoň částečně ovlivnit. Lidé, kteří žijí aktivně a mají bohatý duševní život, nemoci odolávají déle. I mozek potřebuje být trénován, a čím je vytrénovanější, tím je odolnější. Naopak nečinnost, utápění se v alkoholu či deprese bývají vstupenkou do říše Alzheimerovy nemoci.

Dále ve středečních LN najdete:

  • Moc starostů poroste
    ČSSD chce, aby obce získaly více pravomocí. Posílit by měly i díky zákonu o sociálním bydlení.
  • Tanec se Zemanem politiky příliš neláká
    Má to být vrchol plesové sezony. Společenská akce v sídle českých vládců, na kterou prezident pozval okolo 700 lidí. Lístky stojí tisíce korun a hlavní cenou v tombole je pětichodová večeře s Milošem Zemanem a první dámou Ivanou. Jenže třeba pozvaní politici se na hradní ples příliš nehrnou.
  • Popeláři ve světě kapitalismu
    Nová inscenace Švandova divadla Popeláři v jistém ohledu navazuje na dvojici dřívějších prací této scény, „protikalouskovskou“ satiru Zpověď masochisty a krylovské pásmo Země Lhostejnost. Je jim společný vyhroceně kritický postoj k polistopadovému režimu.

Lidové noviny

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na Lidovky.cz