17. března 2015 21:47 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Alzheimera může spustit i stres

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Pacientů s Alzheimerovu chorobu je v Česku už 150 tisíc a další rychle přibývají. Původ nemoci není zatím jasný. Svou roli hraje věk, genetická výbava, ale ukazuje se, že i vliv životního prostředí a především životní styl. Kdo neustále žije ve stresu, ten si o nemoc koleduje.

„V ohrožení jsou zejména lidé, kteří vykonávají profese náročné na psychiku, a to lékaři, bankéři a vysoce postavení manažeři. Dlouhodobé přetěžování mozku, nadměrný stres a málo regenerace pro mozkové tkáně – tento ,koktejl‘ může spolu s dalšími vlivy spustit u lidí s genetickými předpoklady rozvoj Alzheimerovy choroby,“ uvádí psychiatr Slavomír Pietrucha.

Avšak průběh Alzheimerovy choroby lze přece jen alespoň částečně ovlivnit. Lidé, kteří žijí aktivně a mají bohatý duševní život, nemoci odolávají déle. I mozek potřebuje být trénován, a čím je vytrénovanější, tím je odolnější. Naopak nečinnost, utápění se v alkoholu či deprese bývají vstupenkou do říše Alzheimerovy nemoci.

Dále ve středečních LN najdete:

  • Moc starostů poroste
    ČSSD chce, aby obce získaly více pravomocí. Posílit by měly i díky zákonu o sociálním bydlení.
  • Tanec se Zemanem politiky příliš neláká
    Má to být vrchol plesové sezony. Společenská akce v sídle českých vládců, na kterou prezident pozval okolo 700 lidí. Lístky stojí tisíce korun a hlavní cenou v tombole je pětichodová večeře s Milošem Zemanem a první dámou Ivanou. Jenže třeba pozvaní politici se na hradní ples příliš nehrnou.
  • Popeláři ve světě kapitalismu
    Nová inscenace Švandova divadla Popeláři v jistém ohledu navazuje na dvojici dřívějších prací této scény, „protikalouskovskou“ satiru Zpověď masochisty a krylovské pásmo Země Lhostejnost. Je jim společný vyhroceně kritický postoj k polistopadovému režimu.

Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz