22. dubna 2015 5:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Americký kovboj napálil státní Explosii

Pardubická Explosia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pardubická Explosia | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Na konci roku 2013 navštívil nejvyšší patra vedení pardubické Explosie muž s vzezřením i způsoby amerického kovboje. Představil se jako podnikatel William J. Henderson IV. a chlubil se obchodními styky s Pentagonem. Známému výrobci trhavin, který je ve vlastnictví českého státu, učinil lákavou nabídku. Bude jeho výhradním distributorem pro vývoz střelného prachu do Spojených států.

Protože Explosia se může pochlubit kvalitním produktem, který ale do Ameriky nikdy ve velkém příliš neprorazil, plácli si a s Hendersonovou v Česku založenou společností Canitlon Consulting uzavřeli smlouvu. Kontejnery se střelným prachem pro komerční využití začaly cestovat přes oceán. Jenže celá akce skončila fiaskem. Canitlon nezaplatil polovinu ceny a pro Explosii znamenal obchod ztrátu ve výši deseti milionů korun. „Mohu potvrdit, že Explosia má vůči Canitlon Consulting neuhrazenou pohledávku,“ říká dlouholetý generální ředitel Explosie Josef Tichý.

Tomáš Plhoň