18. března 2015 22:57 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Babišovu náměstkovi vadí ‚temnice‘ ČEZ

Lukáš Wagenknecht | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Wagenknecht | foto: MAFRA: Michal Sváček

Když potřebuje nějaký podklad, musí jít do zvláštní místnosti, takzvané studovny, a tam si dělá pod dohledem kamer zápisky z počítače. Předtím musí o tyto podklady požádat e-mailem a na základě toho mu je do studovny nahrají. Řeč je o náměstku ministra financí Lukáši Wagenknechtovi a polostátní firmě ČEZ.

„V té místnosti jsou zatmavená okna, je to hodně specifický režim,“ dodává Wagenknecht v rozhovoru pro LN s tím, že „to nechápe“. Babišův náměstek v dozorčí radě společnosti zastupuje stát.

ČEZ argumentuje tím, že celý systém schválila sama dozorčí rada a že přístup k některým dokumentům dokonce zakazuje zákon. „Firma ČEZ je navíc veřejně obchodována na burzách a má povinnost zabezpečit, aby nemohlo dojít k předčasnému prozrazení takzvaných vnitřních informací, byť třeba jen nedopatřením,“ uvedl mluvčí Ladislav Kříž. Upozorňuje, že společnosti by pak hrozily vysoké pokuty. Ani jiní představitelé ČEZ si podle Kříže neberou dokumenty s citlivými informacemi domů.

Podle Wagenknechta by měl management ČEZ odpovědět na otázku, proč se obává dávat členům dozorčí rady materiály přímo do ruky. „Osobně mám přitom prověrku na stupeň tajné. Nevím, jestli ČEZ je tak specifická společnost, jiná než všechny ostatní,“ dodává náměstek.

Lidové noviny

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.