11. května 2015 9:33 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Brdy ovládá vojsko, turisté už ale ‚řádí‘

Senátoři v úterý schválili zrušení vojenského újezdu v Brdech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senátoři v úterý schválili zrušení vojenského újezdu v Brdech | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Požár dřevěné pozorovatelny či poškozování stromů. To je jen několik prohřešků z poslední doby, kterých se dopustili neukáznění výletníci v Brdech. Přitom stále jde o vojenský újezd, který je zamořen nevybuchlou municí.

Příbramská policie případ odložila jako přestupek z nedbalosti. Přesto devastující požár historické dřevěné pozorovatelny Hejlák na začátku února zaměstnal jednu profesionální, jednu dobrovolnou a jednu vojenskou hasičskou jednotku. „Takzvaný turista vstoupil do zakázaného prostoru a požár způsobil svým nezodpovědným chováním. Možná to byla neopatrnost, možná úmysl,“ přemýšlí Jan Šulc z generálního štábu.

A rozhodně nejde o ojedinělý případ, kdy lidé nerespektují zákaz a šlapou či táboří v lokalitách, kde se nesmí chodit, natož rozdělávat ohně. „To se opakuje nejen o víkendech, ale i ve všedních dnech, kdy je vstup i do zpřístupněných částí Vojenského újezdu Brdy zakázán. Výsledkem jsou pak zastavené střelby a převážně požáry menšího rozsahu,“ vypočítává Šulc.

Jeho slova potvrzují i statistiky vojenské policie. Vloni například provedla 393 kontrol turistů či cyklistů v Brdech, ve více než čtvrtině případů zjistila prohřešek. „V drtivé většině se jednalo o neoprávněný vstup či vjezd do újezdu, popřípadě poškozování dřevin a dalšího porostu,“ upřesňuje Lenka Haberová, mluvčí armádních strážníků, nejčastější pochybení návštěvníků. Největší nebezpečí v hustě porostlých lesích a kolem vyprahlých dopadových ploch představují požáry. Loni hořelo v Brdech třicetkrát, předloni zaznamenali hasiči ještě o pět nebezpečných ohňů víc.

Lidové noviny