18. dubna 2015 7:16 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Churchilla Zeman nařkl neprávem

Winston S. Churchill. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Winston S. Churchill. | foto: Wikimedia Commons

Zatímco Pražský hrad spouští na sociálních sítích kampaň, v níž chce dokázat, že Ferdinand Peroutka ve svém hodnocení nacismu morálně pochybil, na další klíčový důkaz „fascinace naprosto zrůdným učením“ se zapomnělo. Kromě Peroutky zmínil prezident Miloš Zeman koncem ledna na mezinárodním fóru Let My People Live dalšího intelektuála, který prý zklamal, britského politika Winstona Churchilla.

„Kdyby můj národ postihla velká katastrofa, přál bych si, aby v jeho čele stál muž s vaší silnou vůlí,“ citoval Zeman z údajné novoroční zdravice, kterou měl Churchill v lednu 1939 zaslat samotnému Adolfu Hitlerovi. Morální poklesek britského politika prý není třeba dohledávat. „Tento dopis je notoricky známý. Čili to není nic, co by bylo totálně neznámého,“ argumentoval Zeman v rozhovoru pro MF DNES.

Na rozdíl od Hradu se LN do pátrání po dopisu pustily. A byly úspěšné. Jenže příběh Churchillova údajného chvalozpěvu na Hitlera víc než co jiného dokazuje, že prezident „svého milovaného Churchilla“ nepochopil. A že místo pramenů používá zkreslené a špatně časově zařazené citáty, které kolují po internetu.

Dále v sobotních LN najdete:

ČEZ vybral právníky na čtyři roky

Energetická firma ČEZ vybrala advokáty, kteří ji budou zastupovat. V první části tendru bylo vůbec neúspěšnější sdružení advokátních kanceláří Weil, Gotshal & Manges a Jansta, Kostka, v druhé pak sdružení Rowan Legal a Velíšek & Podpěra. strana 9

Život po transportu smrti

Pět uprchlíků z osvětimského vlaku smrti přežilo poslední válečné měsíce díky pomoci české vesnice na Kolínsku. LN koncem ledna jejich příběh publikovaly. Několik dnů poté se na základě otištěné dobové fotografie ozvala čtenářka a autorce článku vyprávěla, jak tito přeživší žili po válce. Judita Matyášová díky tomu zjistila, co o dramatickém osudu uprchlíků vědí jejich rodiny.

Jako husité bychom měli Islámskému státu rozumět...

Na známých videích příslušníci takzvaného Islámského státu ničí památky starověkých civilizací. K zemi padají a tříští se asyrští okřídlení lvi, kamenné stély s klínovým písmem, reliéfy zachycující královské průvody... Děsí, šokuje a zarmucuje nás to, jako bychom viděli smrt něčeho, co se nás osobně týká. Nebo si to jen namlouváme? Nahání nám to hrůzu proto, že si na místě těch soch babylonských dovedeme představit také sochy naše: gotické, barokní? Ale neničili je také Evropané? Co to vlastně znamená, když se ničí umění?

Kost a kůže, nebo krev a mléko

Francie vyhání z přehlídkových mol a prestižních časopisů příliš hubené modelky. Chce chránit jejich zdraví a předcházet anorexii. Kult těla je zas o něco blíž ke zdravému životnímu stylu a to by mohlo znamenat, že se blíží konec drastických diet.

Lidové noviny