Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: ČT prohrála soud o pokuty za znělky

Česká televize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká televize | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA České televizi reálně hrozí, že bude muset zaplatit milionovou pokutu za sponzoring reklamních znělek, na nichž několik let vydělávala. Rada pro vysílání opakovaně veřejnoprávní televizi trestala za to, že si sjednává sponzory pro znělky, kterými ve vysílání odděluje pořad od reklamních spotů. Městský soud v Praze ve dvou svých verdiktech včera rozhodl, že rada pro vysílání pokutovala ČT oprávněně.

Soud oběma rozsudky zamítl žaloby České televize na regulátora. Jimi ČT napadala udělení pokut ve výši 400 tisíc a 600 tisíc korun. Vycházela z právního názoru, že předělová znělka odpovídá zákonné definici pořadu, neboť se jedná o obsahově souvislou, celistvou a časově ohraničenou část televizního vysílání.

„Soud konstatoval, že kdyby znělka byla pořadem – rada tvrdila, že není možné, aby pořady odděloval pořad –, co by pak oddělovalo znělku od reklamy? Účelem je, aby se reklama jako komerční sdělení oddělila od pořadů,“ řekl LN předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Václav Žák.

Sám předseda přitom radu před soudem zastupoval. Jak říká, byl to záskok za nepřítomné kolegy s právnickým vzděláním. „Právníci specializovaní na tento případ nebyli k dispozici, byli nemocní nebo mimo republiku,“ uvedl Václav Žák. U soudu první instance je totiž možným zástupcem právě předseda rady.

ČT se s prohrou nesmířila

Svou prohru u soudu potvrdila i Česká televize, nesmířila se s ní ale. „Podáme kasační stížnost, protože jsme si jisti, že jsme zákon neporušili,“ sdělil LN mluvčí televize Ladislav Šticha. Verdikty tedy nejsou definitivní. Možností, jak je zvrátit, jsou v takových správních řízeních právě kasační stížnosti, jdoucí k Nejvyššímu správní soudu. V této konkrétní kauze by stranami sporu měla být Česká televize a pražský Městský soud, respektive jeho rozsudek.

Kdyby rada definitivně vyhrála, pokuty od České televize by putovaly do státního rozpočtu, jako jeho obecný příjem.

ČT by přitom mohla přijít o mnohem víc peněz, než jen milion. Rada ji dosud pokutovala za tentýž přečin celkem sedmnáckrát a jen za poslední měsíce souhrnná výše sankcí překročila jedenáct milionů korun.

Sponzorované reklamní znělky ČT nabízela od roku 2004, jen za první loňský půlrok z nich měla přes dvacet milionů korun. V letech 2008 až 2012 na nich plánovala vydělat přes 160 milionů korun. Tvrdila přitom, že sponzorované reklamní znělky jsou pro její diváky díky své krátké stopáži mnohem lépe akceptovatelné než dlouhé reklamní bloky.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Pronájem 3+1 v Žežické ul.
Pronájem 3+1 v Žežické ul.

Žežická, Ústí nad Labem - Krásné Březno
9 800 Kč/měsíc