31. května 2015 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Skončil seriál, který rozdělil feministky i historiky. Co zanechal Mad Man

Hlavní hrdina seriálu Mad Men, herec Jon Hamm | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlavní hrdina seriálu Mad Men, herec Jon Hamm | foto: Reuters

Po sedmi sezonách skončil americký seriál Mad Men. Toto nejstylizovanější - a nejstylovější - drama uplynulých let rozdělilo kritiky, feministky i historiky a dostalo na seriálovou mapu do té doby nenápadnou televizní stanici AMC.

Ta se i díky němu proměnila v jednoho z nejvýraznějších producentů sofistikovaných seriálů jako Breaking Bad či The Walking Dead, které dnes určují podobu televizního obrození.

Seriál Mad Man byl časově zasazený do šedesátých let a místně pak do prostředí reklamní agentury na newyorské Madison Avenue, v níž sledoval osudy zaměstnanců a majitelů, včetně kreativního ředitele Donalda Drapera – charismatického génia, alkoholika a vraha, skrývajícího se za ukradenou identitou. Za úspěch seriál vděčí krom jiného faktu, že díky prostředí reklamní agentury se mohla stát jeho stěžejním tématem konzumní společnost – a do jisté míry její obhajoba. Postavy působí, jako by vystoupily ze stránek dobových magazínů zaplněných obrazy dokonalých hospodyněk v lodičkách. Děj pak nabízí sci-fi únik do jednodušších časů, kdy se kouřit smělo všude, alkohol v práci byl součástí stylu, sexismus byl sexy, stejně jako návyk nechat za sebou v parku po pikniku odpadky. Podvádění pak bylo běžnou součástí života a do jisté míry potvrzením „mužnosti“. Jedna z reklamních kampaní na seriál ostatně hlásala, že „Nevěra je zpátky“.

Důvody, proč se ke seriálu Mad Man po jeho skončení vracet a zabývat se jím, jsou tři. První se týká historie televize, druhý historie v televizi a třetí toho, co divákům seriál nabízel.

Geneze vzniku seriálu je podobně tiše dramatická jako jeho děj. Autor Matthew Weiner se nápad na show snažil prodat šest let. Pilotní díl se mu vracel odevšud s odpovědí „Ne“. Obesílání televizí mu nicméně vyneslo místo v týmu producenta a autora seriálu Sopránovi Davida Chase. Podílel se na scénáři k pozdějším dílům projektu, který od svého uvedení v roce 1999 získal kultovní status a je běžně citován jako bod nula v zásadní proměně produkčních televizních trendů na americké scéně – s­takzvanou televizí kvality, která znamená propracovanější vyprávění, odvážnější témata a kinematografické postupy. Více času, peněz a talentu do seriálové produkce. Sopránovi nastartovali ještě trend jiný – trend antihrdinů, řídících se filozofií situační morálky a popírajících pravidla. A­přesto sympatických. Tony Sopráno je sociopat, násilnický mafiánský boss, který zároveň trpí panickými ataky a miluje svou rodinu – což mu nebrání v tom, aby podváděl a zanedbával děti.

JINDŘIŠKA BLÁHOVÁ