Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Peňás o LN: To jméno vyzařovalo vše, co chybělo v době nesvobody

To jméno vyzařovalo vše, co chybělo v době nesvobody, řekl kritik Jiří Peňás o LN. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy To jméno vyzařovalo vše, co chybělo v době nesvobody, řekl kritik Jiří Peňás o LN. | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA V Knihovně Václava Havla – Galerii Montmartre se uskutečnil literárně-historický seminář na téma Lidové noviny jako kulturní fenomén 20. století.

„Většina kultury a literatury je vlastně především příležitostí, jak být spolu s jinými lidmi a jak s nimi vyjít,“ uvedl Jiří Peňás na setkání v Knihovně Václav Havla, na němž vystoupili literární vědci a historici Jiří Holý, Daniel Řehák, Lucie Peisertová a Jaroslav Med.

Výrazné osobnosti Lidových novin

Seminář byl součástí oslav 120 let od založení Lidových novin, v nichž za dobu jejich existence působilo nebo do nich přispívalo množství výrazných osobností české kultury. V éře před první světovou válkou do brněnských LN psal například Leoš Janáček, ten hned od roku 1893, nebo Rudolf Těsnohlídek od roku 1908.

ČTĚTE TAKÉ

Klasická slavná éra „lidovek“ pak začala po vzniku republiky: v roce 1919 do LN nastoupil Arnošt Heinrich, v dubnu 1921 Karel Čapek a Eduard Bass (od roku 1933 byl šéfredaktorem a zůstal jím až do roku 1942), v roce 1922 redakci posílil Karel Poláček. Vedle jmenovaných přišla řeč i na další, kontroverznější jména – Václav Řezáč, Jan Drda, ale také Emanuel Moravec, který do LN přispíval ještě nikoli jako kolaborant, ale přesvědčený masarykovec.

Gellner na stránkách Lidových novin

První příspěvek v debatě byl věnován „buřiči“, básníkovi a kreslíři Františku Gellnerovi – jeho úlohu v redakci předválečných brněnských Lidových novin v letech 1911-1914  připomněla literární historička Lucie Peisertová.

120 let Lidových novin.

„Měřeno na počty veršů, drobných i rozlehlejších prozaických útvarů i počty karikatur, je právě brněnské období vůbec nejplodnější Gellnerovou etapou – a až na nečetné výjimky všechny tyto práce vznikly pro stránky Lidových novin,“ připomněla ve svém příspěvku Lucie Peisterová.

Literární vědec a překladatel Daniel Řehák promluvil na téma Mezi Brnem a Prahou: Intimní obraz dvojdomé redakce Lidových novin mezi válkami; srovnal legendární obraz Lidových novin a každodenní realitu v jejich redakčním prostředí. Zhodnotil poměr literatury a novinářství v redakci, výlučnost listu a jeho zápas s konkurencí (České slovo) a dotkl se také tématu politická loyalita versus nezávislost listu. Jiří Holý vystoupil s příspěvkem Literární škola Lidových novin a Jaroslav Med představil Lidové noviny v ohni kulturního boje první republiky.

To jméno vyzařovalo vše, co chybělo v době nesvobody

V roce 1987, když se v prostředí politické opozice uvažovalo o jakési formě nezávislého periodika, sáhlo se po jistých úvahách po titulu Lidové noviny.

To jméno vyzařovalo všechno to, co tehdejší doba postrádala: nejen svobodu a základní demokratická práva, ale cosi jako eleganci, rozhled, šarm, a řekl bych humanitu, zosobňovanou především Čapkovým stylem, tedy jakousi základní demokratičnost nejen politickou, ale jako světový názor a postoj k druhému člověku a vůbec pohled na život.

Byla nostalgie a byla v tom touha po Československu jako po zemi, kterou bylo možné považovat za slušnou a moderní, tolerantní, patřící do Evropy – a byla v tom naděje, že jednou ty časy opět přijdou.

                                                          (Z úvodního slova Jiřího Peňáse)

Marcel Kabát

Autor

Marcel Kabátmarcel.kabat@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?