25. května 2015 22:06 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: K paktu s USA se dostane jen stovka vyvolených

Americké velvyslanectví | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americké velvyslanectví | foto: Reuters

Měl to být projekt, který by ukázal, že kolem vyjednávání transatlantické obchodní dohody (TTIP) nepanují žádné tajnosti. Nakonec je ale kolem toho utajování až příliš – a to přesto, že transparentní přístup se týká jen dokumentů, kde už žádné názorové rozepře mezi zájmy Evropské unie a Spojených států nehrozí.

Americké ambasády v zemích EU vyhradily ve svých sídlech zvláštní místnost, kde budou zpřístupněny vyjednávací texty k TTIP. Přidalo se k nim i pražské velvyslanectví.

Čítárna, která se otevírá právě tento týden, je ale přísně střežena a funguje jen na předchozí objednávku. Materiály jsou určeny pouze k prohlížení – nelze z nich pořizovat kopie, a dokonce si ani dělat poznámky. Do vyhrazené místnosti se navíc dostane jen asi stovka politiků a úředníků, kteří jsou na uzavřeném jmenném seznamu.

Dále ve středečních LN najdete:

  • Stát zaplatí poště stamiliony

I když Česká pošta dostane peníze za letošní rok a roky následující, stále může zažalovat stát kvůli financím požadovaným za léta 2013 a 2014. PRAHA Zdlouhavý spor o budoucnost České pošty v pondělí dospěl ke konci. Peníze na provoz ztrátových poboček jí bude hradit přímo stát. Za letošní rok může podnik dostat až 700 milionů. V dalších dvou letech maximální částka vždy o 100 milionů klesne. Končí tak neúspěšný experiment s kompenzačním fondem, do něhož neposílal peníze žádný z poštovních operátorů. Společný peněžní „bank“ tak může být už do konce roku zrušen.

  • Nový minipivovar vzniká v Česku každý týden

Speciální ležák, pšeničné, případně pivo anglického typu India Pale Ale z domácí kuchyně, k tomu místní pivní pálenka a nějaký regionálně známý pokrm. Počet minipivovarů, které často jen pro vlastní restauraci vaří výhradně vlastní piva, roste nečekaně rychlým tempem. Co týden, to nový pivovar. A tento týden to jsou dokonce dva – v Dolních Břežanech a v Kunraticích.

V Česku už jich funguje 280, od Kvildy na Šumavě po Karvinou. Byznys však stále více naráží na problém, kdo piva bude vařit. Vyučených sládků totiž přibývá pomaleji než pivovarů.

  • Čeští učitelé patří k nejchudším

Školské odbory se bouří proti nízkým platům. Po ministerstvu školství požadují zvýšení o pět procent Reptání českých učitelů na nízké platy má své opodstatnění. Podle průzkumu OECD patří mezi nejhůře placené kantory na světě z hlediska poměru k platům ostatních vysokoškoláků v dané zemi. Hůř jsou na tom jen Slováci a Maďaři. Ve srovnání s ostatními českými absolventy vysokých škol berou učitelé zhruba polovinu – v průměru je to 54 procent.

Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!