18. května 2015 7:48 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Kancelář státního úřadu přijde na 33 268 korun ročně

Peníze - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto |

PRAHA Přes 13 metrů čtverečních má při své práci v kanceláři k dispozici průměrný státní úředník. Aby mělo přes 120 tisíc zaměstnanců centrálních úřadů a státních institucí kde pracovat, zaplatí státní pokladna bezmála čtyři miliardy korun ročně.

Jen na komerčním nájemném je to více než 700 milionů. Zbylé 3,3 miliardy jdou na provoz a údržbu budov. Průměrně je tak na kancelář pro jednoho úředníka třeba 33 268 korun. Vyplývá to z dat Centrálního registru administrativních budov, která tento týden hodlá ministerstvo financí zpřístupnit veřejnosti.

V pondělních LN dále najdete:

  • Běženci: Chovanec věří plebiscitu
    Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) se vrátil ke svému dřívějšímu nápadu nechat české voliče rozhodnout o tom, zda země přijme na své území větší počet uprchlíků ze třetích zemí. Podle Chovance by kvóty na uprchlíky, které minulý týden navrhla Evropská komise a proti nimž se Sobotkova vláda vzbouřila, mohli Češi schválit, nebo zamítnout v referendu. „Pokud by se ukázalo, že budou závazné kvóty (na počet uprchlíků, které by Česko muselo přijmout – pozn. red.), referendum je jedna z možností. Pro mě to není mrtvé,“ řekl včera šéf resortu vnitra v pořadu ČT Otázky Václava Moravce na dotaz, jak se chce vláda kvótám bránit.
  • Stát snižuje kauce pro byznys s benzinem 
    Politici a velcí petrolejáři se radují. Vláda splnila podmínky Ústavního soudu, který napadl vysoké kauce pro distributory pohonných hmot, a nová pravidla tento týden zřejmě hladce projdou hlasováním poslanců a poté i senátorů. Kromě původní jednotné kauce 20 milionů korun budou moci menší firmy požádat o kauci sníženou na polovinu. Nová pravidla mají podporu od ministerstev a vlády přes politiky i velké firmy. Jediný, kdo novelu zákona o spotřebních daních kritizuje, jsou právě malí nezávislí distributoři. Snížení kauce je podle nich nedostatečné. Se svými výhradami už ale nemají šanci něco změnit. Novelizovaný zákon hladce prošel hlasováním v poslaneckých výborech a jednoznačné bude i finální hlasování.
  • Blokování webu je na vzestupu
    Stále více lidí i firem objevuje snadný způsob, jak za sebou zamést online stopy nebo zablokovat nechtěné webové stránky. Omezování internetu ale ohrožuje jeho svobodu a hrozí cenzurou.

Lidové noviny