Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Katastrofální výsledky českých školáků. Uspěla jen pětina

Čeští deváťáci mají problémy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čeští deváťáci mají problémy | foto: MAFRA - Václav Šlauf

PRAHA Přírodovědné předměty jsou pro tuzemské žáky nejobtížnější. V testech České školní inspekce (ČŠI), které podstoupilo 2311 škol, uspěla ve fyzice, chemii a biologii jen pětina deváťáků.

Srovnávali se se studenty středních odborných škol ve třetím ročníku. Ani oni neprospěli – test zvládla jen čtvrtina z nich. Hranicí pro úspěch přitom bylo odpovědět správně na dvě třetiny otázek. Deváťáci navíc vyplňovali i test ze společenských věd, který jim vyhovoval více – dosáhli průměrného výsledku 61 procent.

DÁLE V PÁTEČNÍCH LN NAJDETE:

  • Nechceme válčit, jen někde žít

„Přichází jich sem hodně. Nevím, jak jim říkat. Někteří jim říkají azylanti, imigranti, uprchlíci,“ začíná své vyprávění v severosrbské Subotici, deset kilometrů od maďarských hranic, Tibor Varga.

Zatímco vykládá, kolem jeho stříbrné dodávky na prašné cestě u staré cihelny roste les natahujících se rukou. Ať už jim ostatní říkají jakkoliv, pro tohoto evangelického kněze jsou především jedno – lidé, kteří potřebují jeho pomoc. Muži, ženy i děti, nejmladší jen něco kolem jednoho roku, pravidelně dohromady něco kolem stovky lidí. Někdy jich tu ale bývá i víc. Nocují v opuštěné, rozpadající se fabrice na okraji města, uprostřed trávou zarostlých plání.

  • Proti IS potřebujeme kulturní armádu

„Univerzita Karlova má v egyptologii světové renomé,“ říká Zahí Hawáss, legendární „Indiana Jones“ starověké archeologie.

Právě on prohlížel Tutanchamonovu mumii před tomografickým snímkováním v roce 2005. V oáze Bahríja, asi 375 kilometrů jihozápadně od Káhiry, odkryl Údolí zlatých mumií, což patří k nejúžasnějším objevům posledních dekád. Dnes je Zahí Hawáss, dlouholetý generální tajemník egyptské Nejvyšší rady pro památky, asi nejznámějším archeologem na světě. V úterý převzal v Praze zlatou pamětní medaili Univerzity Karlovy za celoživotní dílo.

Tentokrát však neměl svůj pověstný klobouk. Hověl si v křesílku Českého egyptologického ústavu, za sebou podobiznu tuzemského zakladatele oboru Františka Lexy. „V Praze studuje řada egyptských studentů, je to dobrá volba,“ řekl LN Hawáss o pracovišti, jež sklízí mnohé úspěchy – například v podobě nedávného objevu královny matky Chentkaus III. v Abúsíru.

  • Babišův muž „zlobil“ v Bruselu

Na ministerstvu financí dnes končí Lukáš Wagenknecht, dříve klíčový spojenec lídra hnutí ANO Andreje Babiše. Zlomily mu vaz audity.

Pošramocené vztahy obou mužů předminulý týden vyústily k jejich definitivní rozlučce. Babiš zkušenému auditorovi učinil nezvyklou nabídku, a sice že by místo prvního náměstka mohl zastávat post náměstka politického. Jenže Wagenknecht partajní křeslo, které považuje za zbytečné, odmítl.

O přesných příčinách toho, proč chtěl svého nejbližšího spolupracovníka odsunout na druhou kolej, Babiš mlčí. A Wagenknecht zase neví, co jeho šéfa, za nímž loni na ministerstvo přišel, vedlo k tak radikálnímu rozhodnutí. LN se nyní ze dvou důvěryhodných zdrojů dozvěděly, že ztratil Babišovu důvěru. Pomyslnou poslední kapkou mohla být cesta náměstka do Bruselu, která se odehrála před dvěma týdny.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.