29. května 2015 2:07 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Nástupce Chládka? Ve hře jsou nejen straničtí kolegové

Marcel Chládek, ČSSD | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marcel Chládek, ČSSD | foto: Senat.czReprofoto

PRAHA Premiérovi Bohuslavu Sobotkovi vyvstala po čtvrtku nelehká otázka. Kdo ve vládě nahradí Marcela Chládka. Potíž je to nepříjemná už proto, že jde o prvního sociálního demokrata, který se musí z kabinetu poroučet.

Ne však nečekaná. Stížnosti na ministra školství se v poslední době kupí, nejde jen o jeho „nápady“ čipovat děti nebo neschopnost vyjednat si dostatek peněz na zamýšlené změny ve školství.

Uvnitř sociální demokracie se už před rokem mluvilo o tom, že by Chládka mohl vystřídat premiérův poradce a prorektor pro rozvoj Univerzity Karlovy Stanislav Štech. V úvahu přichází i pedagog Univerzity Karlovy Petr Pavlík, o kterém ČSSD původně uvažovala jako o Chládkově náměstkovi. Dlouholetou stranickou expertkou na školství je poslankyně Vlasta Bohdalová, o které se teď v souvislosti s Chládkovým odchodem spekuluje nejvíce. Mluví se ale také o profesorce Evě Sykové, vědkyni, která ČSSD zastupuje v Senátu.

Vládní změny však mohou být mnohem širší. Podle informací LN je ve hře i varianta, že sociální demokraté přepustí školství hnutí ANO, které na ně má zálusk kvůli možnosti více ovlivňovat financování sportu. Hnutí vicepremiéra Andreje Babiše by naopak bylo ochotno obětovat resort dopravy.

Kateřina Eliášová, Lidové noviny