24. června 2015 23:40 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Nový a překvapivý plán pro vybírání mýtného: kupme si Kapsch

Mýtná brána je vybavená řadou kamer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtná brána je vybavená řadou kamer. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Již 19 měsíců je u moci kabinet Bohuslava Sobotky, ale s problémem, jak vybírat miliardy na mýtných poplatcích za kamiony i po roce 2016, se v podstatě nepostoupilo ani o píď. Aktuální návrh ministra dopravy Dana Ťoka, jak vypsat soutěž na provozovatele miliardového systému, jde přímo proti usnesení vlády, takže je možné čekat koaliční tahanice.

Podle zjištění LN existuje ale sepsaný záložní plán: stát by mohl odkoupit firmy z konsorcia Kapsch, nynějšího provozovatele mýta, a zadat výběr bez tendru.

Pikantní je, že záložní plán nesepsalo ministerstvo, ale právní kancelář HSP & Partners z Přerova, navázaná na dopravní byznys. Resort se k němu ani nechce znát, přestože některé plány ministra dopravy s přerovskou analýzou souzní či by ji umožňovaly.

Dále ve čtvrtečních LN najdete:

  • Zrušení poplatků vychází draho

Zrušení regulačních poplatků se ukazuje ještě dražším, než politici původně tvrdili. Na jejich kompenzaci nemocnicím, ordinacím i lékárnám zdravotnický rozpočet vydá zhruba 4,5 miliardy korun. Jenže další peníze bude stát prudce rostoucí návštěvnost u lékařů, přesně jak oponenti rušení poplatků očekávali.

„Zdravotní pojišťovny předpokládají, že náklady způsobené růstem objemu péče v ambulantních sektorech vzrostou o jednotky miliard korun do konce roku,“ zdůrazňuje ředitel pro strategii České průmyslové zdravotní pojišťovny Pavel Frňka. Do odhadu však nezahrnuje uvedenou kompenzaci.

 

  • Pelta musí o Bohemians mlčet

Ve vedení Fotbalové asociace České republiky (FAČR) sílí nervozita. Původně nenápadná kauza Bohemians totiž ohrožuje postavení Miroslava Pelty ve vedení asociace. LN zjistily, že detektivové dokončují vyšetřování transakcí souvisejících s řešením problematického nástupnictví po klubu FC Bohemians Praha. Pokud bude Pelta obviněný, vzroste tlak na pozastavení jeho funkce.

 

  • Apple a Google bojují o hudbu

Na konci června má Apple spustit službu poslechu hudby Apple Music. Stíhá ho však jedna nepříjemnost za druhou. Před pár dny byla firma nucena změnit způsob odměňování interpretů a teď se jí Google snaží vypálit rybník.

Lidové noviny

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...