11. června 2015 7:30 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Otevřené Brdy potřebují ohlídat

Letecký pohled na Brdy u Prahy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letecký pohled na Brdy u Prahy. | foto: MAFRA - Dan Materna

JINCE/PRAHA Bude to Rožmitál pod Třemšínem, nebo Strašice? Příbram? Radnic, které chtějí, aby správa připravované chráněné oblasti sídlila u nich, se objevilo hned několik. Z nabídek vybere ministerstvo životního prostředí.

„Do poloviny července rozhodneme,“ věří šéf resortu Richard Brabec (ANO). Důležitá je nejen co nejlepší dostupnost do Brd, ale i stav objektů nabízených obcemi coby zázemí. „Často se jedná o budovy před rekonstrukcí, na což nemáme finance,“ míní Brabec.

Jeho úřad už spočítal, že na první rok provozu Chráněné krajinné oblasti Brdy bude potřebovat zhruba 11 milionů, v dalších letech by si správa měla vystačit maximálně se šesti miliony ročně. Aby ministerstvo ušetřilo, chce využít jak evropské dotace, tak pro některé úkoly i fungující infrastrukturu Vojenských lesů a statků.

Ovšem ministerstvo životního prostředí není jediným resortem, jež bude mít s vyhlášením chráněné oblasti plánovaným na 1. ledna 2016 výdaje. Peníze shromažďuje i ministerstvo vnitra. Zrušením vojenského újezdu Brdy se otevře 34 a půl tisíce hektarů, které se nově stanou součástí katastrů obcí, a bude je nutné hlídat. Bude tak třeba navýšit tabulková místa v tamějších policejních služebnách i hasičských sborech.

„Co se týče radnic spadajících do Plzeňského kraje, bezpečnostní složky jsou už připraveny na to, abychom mohli katastry převzít,“ reaguje starosta Strašic Jiří Hahner. Plány na rozšíření jednotek dobrovolných hasičů jsou podle něj hotovy.

 

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky