16. dubna 2015 5:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Postižené očkováním odškodní nový fond

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reuters

PRAHA V Česku vznikne fond, z něhož by měly být odškodňovány děti trpící vážnými následky po povinném očkování. „Zřízení fondu jsme doporučili už před rokem. Domnívám se, že se tak stane do roka, maximálně do dvou let,“ říká profesor Roman Chlíbek, místopředseda Národní imunizační komise.

Podle informací Lidových novin by měl fond spravovat několik desítek milionů korun. „Měl by se naplňovat ze státní pokladny, ale zároveň by do něj měly přispívat i farmaceutické firmy, výrobci vakcín, které také nesou určitou zodpovědnost za rizika,“ upřesňuje Chlíbek.

Doporučení Ústavního soudu

Vznik odškodňovacího fondu doporučil státu i Ústavní soud, když letos v únoru potvrdil pokutu pro rodiče, kteří odmítli očkovat své dítě. „Ministerstvo zdravotnictví považuje za podstatné, abychom zanesli do praxe také odškodnění pro ty, kteří by se potýkali se závažnými zdravotními následky očkování,“ uvedl hlavní hygienik Vladimír Valenta.

Marcela Alföldi Šperkerová

Autor

Marcela Alföldi ŠperkerováMarcela.Alfoldi@lidovky.czČlánky

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz