Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Maďarský hrdina skončí u panny suché jako louč, psaly LN před 100 lety

Lidové noviny z 3. ledna 1914. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidové noviny z 3. ledna 1914. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Žadní politici, herci či jinak známé, chcete-li slavné osobnosti. Titulní straně sto let starých Lidových novin kraluje příběh jistého Karla Tormy. Maďara, který chtěl ze sebe učinit hlavní cenu v loterii.

"Maďarie zrodila opět hrdinu," začíná text, který Lidové noviny otiskly 3. ledna 1914. V očích autora si označení "velikán" zasloužil Torma jednoduchou věcí: požádal úřady o povolení uspořádat loterii, v níž by byl sám hlavní cenou pro svobodné dámy. Výtěžek z prodaných losů by mu pak posloužil jako věno.

"Dejme tomu, že by Torma výhrou připadl staré panně suché jako louč, s jazykem jako meč a cnostmi chudé jako tělesnými vnadami," vysvětluje pisatel, v čem tkví Tormovo hrdinství. "S tou přece může jít k oltáři jen velikán a hrdina," připojuje postřeh redaktor.

'Hloupý a bláznovský'

O tom, že na Tormu v případě, že by mu úřady povolily spuštění loterie, čeká právě výše popsaná nevěsta, autor nepochybuje. Je totiž předem jasné, že mladé a krásné ženy by se o losy na živou výhru nedraly.

"Ženiši loterní mohli by se brzo stát skutečným požehnáním pro celé Rakousko," zamýšlí se dál autor. Růst počtu sňatků (autor vypočítává, že sňatková loterie má právě tento potenciál) by zajistil i více narozených dětí a na lidnatosti závisí "... síla naší 'drahé' armády." Je tak jasné, že Tormův nápad, který maďarská média v té době označovala nálepkou "hloupý a bláznovský", najde mezi úředníky živnou půdu. "Stát i země budou hojnými subvencemi podporovat všecky podniky sňatkové loterie," uzavírá pisatel.

ČTĚTE TAKÉ:

Jestli úřady posvětily Tormův podnikatelský záměr, známé není. Možná však minimálně inspiroval své o desítky let mladší následovnice, které na internetu draží svoje panenství.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...