20. února 2015 7:30 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Přímá adopce? Riskantní podnik

Adopce (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adopce (ilustrační snímek). | foto: Shutterstock

PRAHA Manželský pár nemohl mít vlastní dítě. Našel si proto matku, která jim to své dala hned po porodu k osvojení. Z vytouženého rodičovství se ale těšili jen chvíli. Biologická matka zjistila, že už nikdy nebude moci otěhotnět. Dítě si i přes původní dohodu vzala zpět.

Podle sociálních pracovníků rozhodně nejde o ojedinělý případ. Podle nového občanského zákoníku nemají „noví“ rodiče na novorozeně dlouhé měsíce právní nárok.

Přímá adopce byla původně určena pro jiné případy. „Míněno to bylo tak, že se biologická matka dobře zná s tou jinou osobou a té dítě svěří,“ vysvětluje Alena Vávrová ze Střediska náhradní rodinné péče. Proto nikdo nepočítal s tím, že by dlouhé lhůty mohly tuto formu náhradní rodinné péče komplikovat.

A podle ministerstva spravedlnosti není potřeba dnešní legislativu měnit.

Matka na inzerát

Jenže praxe se od původního záměru velmi liší.Většinou se na přímou adopci ptají ve Středisku náhradní rodinné péče lidé, kteří se s biologickou matkou znají jen velice zběžně, například z inzerátu. Narazit na internetu na pár, který zoufale hledá dítě k adopci, není těžké.

„Rádi bychom adoptovali děťátko a dali mu krásné dětství. Máme rodinný domeček se zahradou nedaleko Prahy. Vše zařídíme, diskrétnost zaručena,“ napsala například v jedné diskusi nejmenovaná žena.

Pokud by se jí nějaká těhotná žena ozvala, dítě by si od ní mohla převzít už v porodnici na základě smlouvy. Ta ale nemá v novém občanském zákoníku stanovenou přesnou podobu. Dokonce ani podpisy nemusejí být notářsky ověřené.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky