22. června 2015 7:08 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Rozpočet opomenul 30 tisíc školáků

Škola - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škola - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Ještě týž den, co ji prezident Miloš Zeman jmenoval ministryní školství, se Kateřina Valachová na pár minut setkala s vicepremiérem a ministrem financí Andrejem Babišem. Řekla mu, že stejně jako její předchůdce Marcel Chládek zásadně nesouhlasí s návrhem rozpočtu pro svůj nový úřad tak, jak jej ministerstvo financí sepsalo.

Ukázalo se totiž, že Babišovi lidé nepočítali s tím, že dětí od minulého roku rapidně přibylo a bude třeba zaplatit i více učitelů.

„Od loňska je to třicet tisíc dětí, které návrh ministerstva financí nezohlednil. S panem ministrem vedeme polemiku o tom, jestli on má chybný návrh a má ho přepracovat, nebo mu mám dát rovnou číslo, kolik peněz chybí. Na tom jsme se zadrhli,“ řekla Valachová v rozhovoru pro Lidové noviny.

Dále v pondělních LN najdete:

  • Hledají se noví ústavní soudci. Šanci má i Válková

Exministryni spravedlnosti Helenu Válkovou (za ANO) možná čeká zářivé vyvrcholení kariéry. Podle informací LN se totiž její jméno objevuje v#debatách o zvažovaných kandidátech na právě uvolňovaná místa ústavních soudců. Válková zájem nevyloučila.

  • Nad Řeckem visí hrozba uzavření bank

Obyvatelé Řecka se minimálně dvakrát za sebou probudí do velké nejistoty. Množí se totiž dohady, že tamní banky je už dnes (pondělí) nepustí k penězům, které nebude možné vybrat ani z bankomatů. Jen za minulý týden z řeckých bankovních účtů odtekly více než čtyři miliardy eur.

Nadějí je dnešní summit eurozóny, na němž Řekové dál hledají kompromis, který by odvrátil bankrot. Část politiků důrazně varovala před krachem jednání. Riziko, že krach dnešního jednání způsobí střádalům ranní šok i zítra (úterý), je však stále vysoké.

Léto je tady. Užijte si ho s LN

Lidové noviny i letos přichystaly zvláštní přílohu Léto LN, která bude počínaje dneškem vycházet každý všední den do konce srpna. Letos jsme pro vás přichystali velký cestovatelský seriál o destinacích, v nichž Češi nejčastěji tráví svoji letní dovolenou. Prvních deset dílů bude věnováno Chorvatsku, pak budou následovat speciály o Slovensku, Řecku, Itálii, Bulharsku a­ dalších zemích. Součástí Léta LN budou také ukázky z­ knižních novinek. Začínáme autorizovanou biografií Margaret Thatcherové. Od pondělí do pátku budete také nacházet křížovku a ­malý logický test Minutovka LN a také si budete moct procvičit angličtinu. Pravidelné všednodenní přílohy se do novin vrátí zase po prázdninách. Přejeme vám příjemně strávené léto.

 

Martin C. Putna

Autor

Martin C. Putnaredakce@lidovky.czČlánky