1. dubna 2015 5:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Sobotka přimkl Česko více k USA

S americkými vojáky se setkal i premiér Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy S americkými vojáky se setkal i premiér Bohuslav Sobotka. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Premiérova cesta do Ameriky nese ovoce. Bohuslav Sobotka přepsal zahraničněpolitickou koncepci vlády a změny, které udělal, odrážejí zkušenost nabytou právě při pobytu v USA loni na podzim při odhalení busty Václava Havla ve Washingtonu.

Šéf koalice a ČSSD vrátil do dokumentu důraz na lidská práva a atlantickou vazbu, jak je prosazoval bývalý český prezident a ­pro mnohé Američany hrdina Havel. Přitom hlavní autor původní verze koncepce, náměstek Lubomíra Zaorálka na ministerstvu zahraničí Petr Drulák, se snažil českou zahraniční politiku od havlovské tradice odpoutat.

Dále ve středečních LN najdete:

  • Novinka: platy určí zaměstnanci. Vyberou si i šéfy - Někteří podnikatelé, zejména v Německu, vsadili na nezvyklý způsob vedení firem. Je založen nikoliv na absolutní moci šéfů, ale naopak na demokratickém rozhodování všech zaměstnanců. Ti si volí manažery, a dokonce i rozhodují o výši svých platů.
  • Miliardář Buffett věří nezdravé stravě - V době, kdy je v módě zdravá strava, působí Warren Buffett tak trochu jako přízrak. Legendární investor je znám tím, že rád snídá zmrzlinu a­ denně vypije několik plechovek kokakoly, zvláště pak té s višňovou příchutí. A ­Buffettovy chutě jsou téměř shodné i s investiční strategií fondu Berkshire Hathaway, který vlastní.
  • Básník v dobrovolné samotě - Josef Topol byl vždycky samotář a­ s­ přibývajícími léty své samotě definitivně propadl a nemá chuť vysvětlovat, proč, jak sám řekl, špatně snáší zlo a blbost.
Lidovky.cz

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.